Stacja metra Arsenalna

Ponieważ Kijów na Ukrainie leży nad rzeką Dniepr na wzgórzu o wysokości ponad 90 metrów, transport w tym mieście wymaga pomysłowości. Metro przecina rzekę mostem, ale nie nadąża za drastycznie stromym terenem. Stacja metra Arsenalna jest technicznie wciąż wyżej położona niż rzeka, ale leży prawie 105 metrów pod miastem, co czyni ją najgłębszą stacją na świecie.

Jazda schodami do i ze stacji metra Arsenalna może trwać do pięciu minut, dlatego wielu mieszkańców schodzi po zwykłych, długich schodach. Stacja jest tak głęboka, że do jej dotarcia potrzeba wielu ruchomych schodów i platform. Stacja została ukończona w 1960 roku, a jej nazwa pochodzi od pobliskiej Kijowskiej Fabryki Arsenału, założonej w XVIII wieku jako zakład produkcyjny dla armii rosyjskiej. Architektura zawiera imponujące pylony przypominające osobom dojeżdżającym do pracy miażdżące tony ziemi i wody nad ich głowami, choć są one wyłącznie dekoracją.

Najgłębsza Stacja Metra na Świecie Arsenalna w Kijowie leży w obrębie linii metra Sviatoshynsko - Brovarska (oznaczonej kolorem czerwonym na mapach). Jest wymieniona jako architektoniczny punkt orientacyjny o znaczeniu lokalnym.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Подземный переход
Kyiv, 02000
Ukraina
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.