Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Poniżej znajdziecie listę najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi związanych z naszym portalem.

Czym są miejsca.org?

W czasie, kiedy każdy zakątek świata wydaje się już zbadany, a turyści i podróżnicy jeżdżą głównie w te same miejsca, postanowiliśmy odkryć i pokazać mniej znaną część turystycznego świata. Z tego względu na portalu miejsca.org skupiamy się na tych mniej znanych, lecz nadal bardzo ciekawych miejscach, o których większość ludzi nie wie. A jeśli już opisujemy taką atrakcję, która znana jest szerszej publice, staramy się odnaleźć o niej mało znane fakty, historie czy opowieści.

Serwis miejsca.org opiera się w znacznej części na swojej społeczności, która pomaga nam odkrywać i pokazywać publice te niesamowite miejsca. Tak więc jeśli znasz jakąś nietypową atrakcję turystyczną, której nie ma jeszcze w naszej bazie, dodaj ją! Dziękujemy za każdy dodany obiekt!

Kto może dodawać miejsca do portalu?

Każdy może dodać swoje nietypowe miejsce do portalu miejsca.org, wystarczy założyć konto. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za każdy dodany obiekt, gdyż promocja nietypowych atrakcji turystycznych jest naszym głównym celem.

Jak dodać swoje miejsce, jak to działa?

Miejsce do serwisu może dodać każdy, jednak przed upublicznieniem na stronie będzie wymagana weryfikacja obiektu przez jednego z naszych moderatorów. O pozytywnym rozpatrzeniu dodania danego miejsca zostaniecie poinformowani wiadomością e-mail, która zostanie wysłana na Waszą skrzynkę.

Aby poprawnie dodać atrakcję turystyczną do serwisu, należy:

  • Utworzyć swoje konto, klikając tutaj. Po rejestracji warto dodać też swoje zdjęcie profilowe oraz napisać kilka słów o sobie.
  • Upewnić się, że danego obiektu nie ma już w serwisie. Jeśli jest, zawsze można dodać do niego więcej zdjęć lub dopisać do niego więcej informacji, historii czy ciekawostek poprzez kliknięcie przycisku "Edytuj miejsce", znajdującego się pod opisem każdej atrakcji turystycznej.
  • Kliknąć przycisk "Dodaj miejsce", który znajduje się zarówno w stopce, na stronie głównej, stronie kategorii jak i panelu użytkownika, po najechaniu na ikonę w menu górnym po prawej stronie.

Jakie miejsca najlepiej dodawać?

Poszukujemy najbardziej nietypowych, tajemniczych i mało znanych atrakcji turystycznych o ciekawych historiach lub powiązanych z nietypowymi ludźmi lub wydarzeniami. Natomiast w bardziej znanych miejscach staramy się odkryć coś nowego, jakąś nieznaną historię czy zdarzenie. Chcemy, aby każdy obiekt sprawiał, aby nasi czytelnicy pozostali z uczuciem odkrycia czegoś niesamowitego.

Dodawane w portalu miejsca.org atrakcje nie muszą znajdować się daleko czy w egzotycznych krajach. Bardzo mile widziane są także miejsca znajdujące się na Waszym podwórku, w Waszych miastach i ich okolicach.

Jak dobrze opisać dodawane miejsce?

Zależy nam na niesamowitych historiach opisanych własnymi słowami. Napisz, co sprawia, że dane miejsce jest wyjątkowe? Postaraj się opisać wszystkie interesujące fakty dotyczące obiektu. Jeśli ją znasz, możesz opisać też historię miejsca, ciekawe wydarzenia z nim związane lub może znane osoby, które miały coś wspólnego z opisywaną atrakcją. Mile widziane są też cytaty świadków historii czy lokalnych mieszkańców.

Ideą jest jak największe zaciekawienie czytelnika, aby wzbudzić w nim chęć podróży do opisywanego obiektu. Spróbuj znaleźć balans pomiędzy treścią rodem z encyklopedią, a pewną dawką humoru, którą bardzo sobie cenimy i która sprawia, że tekst wydaje się lżejszy i ciekawiej się go czyta.

Ważne jest, aby stworzyć opis przy użyciu własnych słów. Dużo bardziej wolimy kilka zdań w których napiszesz, dlaczego warto odwiedzić daną atrakcję, niż bloki tekstu skopiowane z Wikipedii. Ze względu na plagiat nie będziemy też mogli zatwierdzić tak skopiowanych opisów, co może skutkować odrzuceniem przez redaktora dodawanego miejsca.

Jeśli masz taką możliwość i umiejętności pisania, postaraj się nie brzmieć zbyt podręcznikowo czy jak broszura - nie reklamujemy naszych miejsc, ale staramy się pokazać, dlaczego są takie ciekawe i dlaczego warto je odwiedzić.

Wytyczne dotyczące dodawanych zdjęć

Zdjęcia są zawsze bardzo pomocne, kiedy czytamy o jakimś ciekawym miejscu, dlatego aby dodawany obiekt został zatwierdzony, potrzebujemy minimum jednego przejrzystego zdjęcia - ale im więcej, tym lepiej!

Z przyczyn przestrzegania praw autorskich dodawane zdjęcia muszą być legalnie dostępne do użytku, czyli muszą być Twoje, musisz mieć pozwolenie autora lub muszą być opublikowane na licencji Creative Commons lub Public Domain (Domena Publiczna).

W internecie znajduje się wiele stron internetowych, na których można znaleźć fotografie do użycia bez praw autorskich. Poniżej kilka z nich:

Dodałem swoje miejsce, jednak nie pojawiło się na stronie. Dlaczego?

Jest wiele powodów, dla których Twoje dodane miejsce jeszcze nie pojawiło się na naszej stronie. Najczęstszym jest jednak to, że nasz zespół redakcyjny jeszcze do niego nie dotarł (często dostajemy naprawdę sporo zgłoszeń). Przede wszystkim sprawdź swoją skrzynkę, na którą powinna przyjść wiadomość e-mail informująca o zatwierdzeniu bądź odrzuceniu danego obiektu. Jeśli takiej wiadomości nie ma (sprawdź też folder SPAM), to znaczy, że dodana atrakcja jeszcze nie została zweryfikowana.

Jest także kilka innych powodów, dla których obiekt mógł nie zostać dodany. Im bardziej kompletne jest zgłoszenie, tym większe prawdopodobieństwo umieszczenia go w serwisie. Poniżej lista innych, najczęstszych powodów odrzucenia dodanej atrakcji turystycznej:

  • Zgłoszenie jest duplikatem i dane miejsce znajduje się już w naszej bazie.
  • Miejsce jest niemożliwe do zweryfikowania (np. niesamowite porcelanowe figurki smoków Twojego dziadka).
  • Atrakcja turystyczna nie istnieje (np. Atlantyda).
  • Wpis ma charakter stricte komercyjny (np. niczym niewyróżniający się pub w Radomiu).
  • Zagadnienie obejmuje zbyt duży obszar (np. Warszawa, Bieszczady itp.).

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszamy do zakładki kontakt.

Czy mogę edytować już istniejący obiekt?

Tak, każdy użytkownik serwisu może edytować już dodane miejsca, np. dopisując informacje do opisu, zdjęcia, tagi czy poprawiając adres na bardziej dokładny. Wystarczy na stronie atrakcji kliknąć przycisk "Edytuj miejsce" znajdujący się pod opisem, tuż przy informacji o autorze.

Jak mogę się z Wami skontaktować?

To bardzo proste, wystarczy wejść na stronę kontaktową i wypełnić znajdujący się tam formularz.

RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.