Muzeum Sztuki Skonfiskowanej i Przemytniczej

Siedzące się na granicy burzliwego Związku Radzieckiego, miasto Brześć na Białorusi stało się głównym celem złodziei sztuki chcących przemycić swoje towary do innych, dalszych krajów, ale dzięki zaangażowanej służbie celnej wiele z tych artefaktów zostało odebranych przez władze zanim zostały sprzedane dalej.

Kiedy nie można znaleźć właścicieli tych skonfiskowanych artefaktów, zamiast je ukrywać lub niszczyć, przedmioty te są wystawiane w małym, ale bardzo zróżnicowanym Muzeum Uratowanych Skarbów Sztuki (ang. Museum of Rescued Art Treasures) w Brześciu.

Kolekcja w Muzeum Sztuki Skonfiskowanej i Przemytniczej w Brześciu zawiera ponad 300 odzyskanych elementów, głównie w latach 90-tych, kiedy przemytnicy próbowali wykorzystać przewrót polityczny w Rosji. Wystawione przedmioty obejmują starożytne artefakty z XVI wieku i współczesne dzieła sztuki. Historyczne biblie, religijne tryptyki, radzieckie rzeźby, malowidła i wszelkie inne dzieła są eksponowane w ramach tego małego muzeum. Największym znaleziskiem na wystawie jest cały zestaw antycznych mebli, które znaleziono ukryte w przesyłce mleka w proszku.

Niestety, nie wszystkie "uratowane" dzieła sztuki wyszły bez szwanku. Aby przetransportować niektóre większe przedmioty, musiały one zostać pocięte na części i ponownie zmontowane w muzeum, chociaż raczej nigdy już nie będą takie same. Niemniej jednak jest to o wiele szlachetniejszy los niż sprzedawanie ich na czarnym rynku i utrata dla świata.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

39 vulica Lienina
Brześć
Białoruś
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.