Złota Brama Kijowa

W 1982 roku ukraińska stolica Kijów obchodziła 1500-lecie swojego powstania, a w ramach szeroko zakrojonych obchodów jednego z najstarszych zabytków miasta - średniowiecznej Złotej Bramy - została ona odnowiona i odbudowana.

Okazało się to kontrowersyjną decyzją, ponieważ nie było dokładnego wyobrażenia o tym, jak wyglądała oryginalna brama, i pojawiły się wezwania do zburzenia nowej struktury i pokazania ruin oryginału, które sięgają 1037 roku za panowania Jarosława I Mądrego.

W XI wieku Kijów był zagrożony inwazją ze strony koczowniczego plemienia, które stacjonowało poza granicami miasta. Jarosławowi udało się obronić swoje miasto w zaciętej bitwie, która nastąpiła po wojnie, po czym zaczął on zwiększać jego ochronę, budując nowe fortyfikacje w okolicy. W ramach tego planu wzniesiono Złotą Bramę lub po ukraińsku "Zoloti Vorota", która służyła jako główna ceremonialna brama wjazdowa do miasta.

Wejście do ogromnej kamienno-ceglanej konstrukcji prowadziło przez ciężkie dębowe drzwi, prowadzące do bezpiecznego przejścia, brama miała też platformę strażniczą i niewielki kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który z kolei zwieńczony jest pozłacanymi kopułami, od których zapewne wzięła się nazwa Złota Brama w Kijowie (ukr. "Zoloti Vorota").

Kijowska Złota Brama została uszkodzona podczas najazdu Mongołów w XIII wieku, ale nadal była używana. Po kilku trafieniach podjęto wysiłki, aby naprawić bramę, jednak kiedy nic z tego nie wyszło, została pokryta ziemią w XVIII wieku, a ten punkt orientacyjny zniknął z pejzażu Kijowa i Ukrainy na prawie pół wieku.

W 1832 roku przeprowadzono wykopaliska i odkryto rozpadające się ruiny wspaniałego niegdyś wejścia Złotej Bramy. Ściany i fragmenty łuku, które pozostały, zostały wzmocnione i zabezpieczone. Dzisiejsza budowla jest mieszanką oryginalnych resztek kamienia i cegły oraz nowoczesnych pawilonów, które zostały postawione wokół nich w XX wieku. Posąg ukraińskiego władcy Jarosława I Mądrego został później dodany do parku otaczającego bramę.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Volodymyrska St
40А
Kyiv
Ukraina
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.