Półka skalna Preikestolen

Kiedy lodowce wycięły Norwegię z żywej skały, lodowi giganci musieli stworzyć skałę Preikestolen właśnie z myślą o skoczkach BASE.

Ten niezwykle ukształtowany, masywny prostokątny klif wznosi się 604 metry ponad fjordem Lysefjorden. Nazwa Preikestolen tłumaczy się dosłownie jako "Ambona". Położone jest niemal dokładnie po przeciwnej stronie fiordu innej znanej naturalnej skały Kjeragbolten, w bliskiej odległości od miasta Stavanger.

Szczyt klifu Preikestolen w Norwegii ma prawie idealny kwadrat, szerokość 25 na 25 metrów i jest prawie płaski, co czyni go idealną platformą do skoków BASE. W czasach starożytnych klif mógł być używany podczas pogańskich ceremonii religijnych, być może jako miejsce poświęcenia. Preikestolen jest również ulubionym miejscem pieszych wycieczek i wspinaczek.

Piesza wspinaczka i trasa z najbliższego miejsca parkingowego do półki skalnej Preikestolen zajmuje około dwóch godzin. Szlak rozpoczyna się na wysokości 270 metrów nad poziomem morza i wspina się na 604 metry. Całkowita różnica wysokości wynosząca zaledwie 334 metrów jest nieco myląca, gdy ścieżka wspina się i schodzi z wielu grzbietów. Mimo to jest to stosunkowo łatwa wędrówka, nie wymagająca specjalnych umiejętności i przygotowań.

Przy prawie 300 000 odwiedzających każdego roku, na skale Preikestolen (Norwegia) może być czasem trochę za tłoczno.

Informacje praktyczne o Preikestolen

Ze Stavanger do Tau można popłynąć promem, a następnie autobusem z Tau do Preikestolen (firma Tide Reiser). Bilet promowy można dostać na molo, a na autobus po przepłynięciu jeziora, ale zdecydowanie zaleca się rezerwację wszystkiego z wyprzedzeniem.

Wycieczkę można wykonać przez cały rok, ale zaleca się robić to od kwietnia do października. Jednak oczywiście najlepszy czas na zwiedzanie półki skalnej Preikestolen w Norwegii to lato.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Strand, 4100
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.