Archipelag Lofoty

Kiedy myślimy o północnych liniach szerokości geograficznej znanej jako Koło Podbiegunowe, prawdopodobnie wyobrażamy sobie niegościnny obcy świat, prawdopodobnie osadzony w mroźnym zimnie i nieznośnej ciemności w środku zimy. Chociaż ciemność jest prawidziwa, temperatury na Lofotach w Norwegii są sprzeczne z tym wyobrażeniem.

Pomimo swojej lokalizacji, Lofoty, schowane na Kole Podbiegunowym, rzadko osiągają temperatury poniżej zera. Ze względu na zbieżność Prądu Zatokowego z dwoma prądami podwodnymi, Prądem Północnoatlantyckim i Prądem Norweskim, pogoda na Lofotach jest wyjątkowo ciepła. Dwa miasta na Lofotach, Røst i Værøy mają średnie temperatury powyżej zera przez cały rok.

Chociaż góry w pobliżu Lofotów często obsypane są śniegiem, a pogoda może być nieprzewidywalna, Lofoty w Norwegii pozostają jedną z największych anomalii podwyższonej temperatury na świecie, biorąc pod uwagę jej położenie w Arktyce.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Røst, 8064
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.