Park rzeźb Vigelanda

Ludzka forma jest głęboko osadzona w naturalnym mechanizmie rozpoznawania wzorców naszych mózgów. Posiadamy instynktowną znajomość proporcji ciała i twarzy, a w konsekwencji formy ludzkie pozostają głęboko zakorzenione w naszej sztuce i poczuciu estetyki.

Park Rzeźb Vigelanda jest wynikiem obsesji artystycznej jednego człowieka i całego życia poświęconego dokładnie temu: ludzkiej formie. W parku znajduje się 212 rzeźb z brązu i granitu wykonanych przez norweskiego rzeźbiarza Gustawa Vigelanda. Pracował on nad swoją ekspozycją przez prawie 20 lat, od 1924 do 1943 roku, a swoje rzeźby przekazał miastu Oslo. Rzeźby obejmują tematykę od przedstawiania ludzi w codziennych sytuacjach, takich jak chodzenie, siedzenie, trzymanie się za ręce, do bardziej symbolicznych tematów, takich jak "Człowiek zaatakowany przez dzieci", do bardzo abstrakcyjnych dzieł, które stanowią centralny element kompleksu.

Do najważniejszych atrakcji parku należy "Fontanna", która pierwotnie miała stanąć przed parlamentem norweskim. Ta lokalizacja okazała się jednak kontrowersyjna. Rzeźba składa się z 60 indywidualnych płaskorzeźb z brązu przedstawiających krąg życia, z rzeźbami dzieci, młodzieży, starców i szkieletów.

"Monolit" jest centralnym punktem parku. Jest to 14-metrowa, bardzo symboliczna rzeźba złożona z 121 splecionych postaci ludzkich, mająca reprezentować ludzkie pragnienie dotarcia do boskości. Rzeźba tego monolitu zajęła ponad 14 lat i objęła pracą samego artysty oraz 3 innych rzeźbiarzy. Ponadto 36 innych rzeźb znajduje się na płaskowyżu wokół monolitu.

"Koło Życia" (The Wheel of Life) to zegar słoneczny umieszczony na samym końcu 850-metrowej osi. Tematycznie kontynuuje motyw podróży życiowej panujący w pozostałej części parku. Przedstawia wieczność, z czterema postaciami ludzkimi i dzieckiem zamkniętym w kole, unoszącym się w harmonii.

Vigeland kontynuował pracę nad parkiem do końca życia. Od czasu otwarcia w 1940 roku, park stał się ulubionym miejscem piknikowym dla mieszkańców Oslo.

Jak dojechać do parku rzeźb Vigelanda

Do park rzeźb Vigelanda można dojechać autobusem nr 20 i tramwajem nr 12. Ewentualnie wszystkimi liniami zachodnimi (T-Bane) do stacji Majorstuen. Samochodem można tu dojechać drogą Ring 2 do Majorstuen, Kirkeveien.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Kirkeveien
Oslo, 0266
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.