Droga Atlantycka

Droga Atlantycka, znana jako Atlanterhavsveien w języku norweskim, jest najbardziej malowniczą trasą, jaką można sobie wyobrazić. Kręta droga zanurza się i skręca ponad brutalnymi falami Morza Norweskiego, które często rozbijają się o chodnik podczas sztormów, a podczas budowy atakowało ją 12 huraganów. 8,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej numer 64 w Norwegii składa się z kilku grobli, siedmiu mostów i czterech punktów widokowych, aby podziwiać malownicze krajobrazy.

Droga Atlantycka ciągnie się nad całym archipelagiem na Morzu Norweskim, łącząc małe wysepki oraz gminy Eide i Averoy w hrabstwie Møre og Romsdal. Oprócz praktycznego zastosowania trasy (połączenia części Norwegii) odcinek ten jest również popularnym miejscem do wędkowania, nawet jeden z mostów został specjalnie do tego zaprojektowany. Turyści i mieszkańcy mogą tu łowić dorsze po wyznaczonej stronie autostrady.

W XX wieku projektowano, aby trasa ta była przeznaczona dla kolei, ale plany te nigdy się nie zmaterializowały. Schematy i planowanie drogi zaczęły się rozwijać w latach 70-tych XX wieku, jednak budowa rozpoczęła się dopiero 1 sierpnia 1983 roku. Po tym, jak w plac budowy uderzał huragan za huraganem (w sumie było ich 12) i koszcie 122 milionów koron norweskich, most został wreszcie otwarty 7 lipca 1989 roku.

Jazda wzdłuż Drogi Atlantyckiej w Norwegii przypomina balansowanie na brzegu morza. Zakręty, mosty i fenomenalne widoki na drodze sprawiły, że stała się ona ulubieńcem podróżujących samochodem i motocyklistów. Została również uznana za miejsce dziedzictwa kulturowego, jest też uważana za narodowy szlak turystyczny i została uznana za norweską konstrukcję stulecia.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Norwegia
Averøy, 6530
Norwegia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.