Klasztor w jaskini Dawit Garedża

Dawit Garedża (ang. Davit Gareja) to wykuty w skale klasztor prawosławny w regionie Kachetii w Gruzji, niedaleko granicy z Azerbejdżanem. Co więcej, klimat tego obszaru jest półpustynią, co dodatkowo dodaje mu egzotyki i tajemniczości.

Na stromych zboczach gruzińskiej góry Gareja wyciosano setki cel, kościołów, refektur i pomieszczeń mieszkalnych, nazwanych Dawit Garedża. Święty Dawid, asyryjski mnich, założył kompleks klasztorny w VI wieku, który stopniowo powiększał się w kolejnych wiekach.

Kompleks klasztorny był ważnym ośrodkiem działalności religijnej i kulturalnej od setek lat, a swój rozkwit osiągnął między XI a XIII wiekiem. Kompleks klasztorny był zawsze ściśle związany z rodziną królewską w Gruzji, jednak upadek monarchii gruzińskiej nie położył kresu działalności klasztornej w Dawit Garedża. Ani ataki Mongołów w XIII wieku, ani ataki Persów w XVII wieku.

Dopiero po zajęciu przez bolszewików w 1921 roku, klasztor Dawit Garedża w Gruzji został zamknięty i opustoszał. W ostatnich latach panowania sowieckiego klasztor stał się poligonem dla wojny radzieckiej w Afganistanie, co spowodowało znaczne zniszczenia murali w kompleksie i wywołało publiczne oburzenie wśród Gruzinów. Kiedy Gruzja odzyskała niepodległość, klasztor odrodził się i znów jest ośrodkiem działalności religijnej, a także ważnym celem dla pielgrzymów i turystów. Wnętrza budowli wykutych w jakiniach zostały pokryte wieloma malowidłami ściennymi i freskami, z których wiele, na szczęście, przetrwało próbę czasu.

Ponieważ proces przerysowywania granic po upadku Związku Radzieckiego nie uwzględniał różnic kulturowych, szczególnie gdy w grę wchodziło dziedzictwo religijne, obecnie części kompleksu klasztornego są technicznie zlokalizowane w Azerbejdżanie, co wywołało niewielki spór graniczny między dwoma krajami. Biorąc pod uwagę religijne i kulturowe znaczenie Dawit Garedża, Gruzini stwierdzili, że niedopuszczalne jest, aby miejsce to zostało podzielone między dwa kraje, i zaoferowali zamianę gruntów, ale ostateczne porozumienie wciąż nie zostało osiągnięte.

Informacje praktyczne o Dawit Garedża

Najbliższa do Davit Gareja (aka Dawit Garedża) wioska w Gruzji nazywa się Udabno. Można wynająć tam marshutkę lub bezpośredni autobus z Placu Wolności w Tbilisi. Odjeżdża on o godzinie 11:00 (być może także w innych godzinach).

Trasa pod górę jest dosyć stroma, więc warto wciąć ze sobą dobre buty, tak samo jak wodę i jedzenie, gdyż nie znajdziemy tu sklepów. Obszar ten nie jest tak rozwinięty jak Gruzja, więc nie należy oczekiwać obiektów turystycznych i utwardzonych dróg czy łazienek.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

David Gareji Monasteri
Udabno
Gruzja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.