Budynek Banku Gruzji

Siedziba Banku Gruzji to 18-piętrowy budynek położony na obrzeżach stolicy Gruzji, Tbilisi. Został otwarty w 1975 roku jako Ministerstwo Budowy Autostrady Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po uzyskaniu niepodległości przez Gruzję, budynek przez jakiś czas stał pusty, po czym został przejęty przez Bank Gruzji (Bank of Georgia) w 2007 roku. Bank przeprowadził szeroko zakrojone prace renowacyjne na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Budynek, zaprojektowany przez architekta George'a Chakhavy, wyróżnia się niezwykłym designem, który przypomina kontenery ułożone w stos. Części budynku unoszą się nad ziemią, aby natura mogła się pod nią rozwinąć - koncepcja architektoniczna znana jako metoda Space City, skupiająca się wokół idei, by pozwolić roślinom rosnąć we wszystkich przestrzeniach wokół i poniżej budynku. Struktura składa się z siatki powiązanych ze sobą części, z trzema zorientowanymi na osi wschód-zachód i dwiema na osi północ-południe.

Niezwykły projekt konstrukcji przypomina koncepcje architektoniczne rosyjskich konstruktywistów z lat 20. XX wieku, ale także zawiera elementy brutalizmu, w szczególności wykorzystanie betonu i geometryczny zarys budynku. Budynek o podobnym wyglądzie to kompleks mieszkaniowy Habitat 67 w Montrealu w Kanadzie.

Spośród wszystkich budynków zbudowanych w czasach radzieckich w Gruzji, budynek Bank of Georgia wyróżnia się jako najbardziej niezwykły, chociaż dziś opinie są podzielone co do estetyki budynku. Niemniej jednak pozostaje on jednym z najbardziej niezwykłych elementów sowieckiej architektury, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

29a Iuri Gagarini St
Tbilisi
Gruzja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.