Meczet Jumah

Gruzińska stolica Tbilisi od dawna stanowi skrzyżowanie wielu różnych wyznań i religii, a wyjątkowy przykład tej otwartości można dostrzec właśnie w meczecie Jumah. Położony wśród kąpielisk siarkowych w starożytnej dzielnicy Abanotubani, przy drodze z kościoła i synagogi, prosty meczet z czerwonej cegły znany jest jako miejsce kultu zarówno Sunnitów, jak i Szyitów.

Meczet w Tbilisi, jak się go nazywa, w całej swojej historii przechodził wiele przeobrażeń. Zbudowany po raz pierwszy w XVIII wieku przez Imperium Osmańskie, był niszczony i odbudowywany trzy razy w ciągu ostatnich 300 lat. Jednak jego ostatnia przemiana nie dotyczyła wyglądu, tylko składu wyznawców.

Po krwawej Rewolucji w Rosji z 1917 roku, nowo utworzony rząd Republiki Radzieckiej postanowił radykalnie przebudować dawne imperium. Jednym z głównych celów nowego państwa komunistycznego było pozbawienie instytucji religijnych ich władzy. Na celowniku znalazł się przede wszystkim rosyjski Kościół Prawosławny, który cieszył się szczególnymi przywilejami w trakcie rządów carów, przy czym jego ziemia i mienie zostały skonfiskowane. Początkowo społecznościom muzułmańskim zapewniono większą swobodę, ale żadna religia nie była bezpieczna za czasów Komunizmu.

Około 10 procent ludności Gruzji to muzułmanie, a do 1951 roku w Tbilisi były dwa meczety. Jak wszędzie na świecie, sunniccy i szyiccy muzułmanie w Tbilisi czcili swojego Boga oddzielnie, odpowiednio w meczecie Jumah i tzw. Błękitnym Meczecie. Jednak w 1951 roku Błękitny Meczet został zburzony przez rząd komunistyczny, aby zrobić miejsce dla nowo powstałego mostu. Uznając, że społeczność szyicka nie miała dokąd pójść, meczet Jumah postanowił ich przygarnąć, czyniąc go jednym z niewielu meczetów na świecie, gdzie obie te religie modlą się wspólnie. Do 1996 roku używano czarnej kurtyny, aby oddzielić meczet pomiędzy Sunnitów i Szyitów, jednak obecnie zrezygnowano z tego i oba wyznania mieszają się we wspólnych modłach.

Informacje dodatkowe

Meczet Jumah w Tbilisi znajduje się tuż obok łaźni Orbeliani, której piękna, mozaikowa fasada sprawia, że jest atrakcją samą w sobie i warto ją także przy okazji zobaczyć.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Botanikuri Street
32 Botanical St
Tbilisi
Gruzja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.