Klasztor Katskhi Pillar

Klasztori kościół Katskhi wznosi się nagle na 40 metrów od wzgórz środkowej Gruzji i wygląda podobnie do maczugi giganta. Jego mityczna aura sprawiła, że miejsce to stało się obiektem kultu, odkąd ludzie osiedlili się w tej okolicy. Przed przybyciem chrześcijaństwa skała służyła przez długi czas jako pogańskie święte miejsce i najprawdopodobniej była używana do rytuałów płodności.

W IV wieku Gruzja zaadaptowała chrześcijaństwo jako religię państwową, jako drugie państwo na świecie po Armenii. Powoli i zgodnie z ogólnym światowym trendem chrześcijaństwo zastąpiło pogańskie miejsca kultu chrześcijańskimi, aby utrwalić nowy zestaw wierzeń. Tak więc,skała i filar Katskhi Pillar stał się miejscem małego kościoła zbudowanego tu po raz pierwszy w VII wieku.

Kościół Katskhi Pillar, który stoi na szczycie kolumny, przypomina budowle Stylitów, którzy byli wczesnymi chrześcijanami ascetycznymi i często modlili się na drewnianych słupach. Podążając tropem wielce szanowanego św. Symeona, który podobno siedział na szczycie kolumny przez prawie 40 lat, ci pobożni chrześcijanie torturowali swoje ciała i pobudzali ich ducha do swojej religii. Filar Katskhi jest również uderzająco podobny do słynnych greckich klasztorów Meteory.

Obecnie gruzińska cerkiew prawosławna buduje nowy mały kościół na szczycie kamiennej kolumny, na którą ludzie wdrapują się poprzez połączenie rusztowań w dolnej części oraz drabinę żelazną wywołującą zawroty głowy w górnej połowie filaru. Ziemskie szczątki wierzącego, który umarł na skale w nieznanym terminie, są przechowywane we współczesnym budynku kościelnym.

Informacje dodatkowe

Katskhi, w pobliżu Chiatura, Imereti Mkhare, Gruzja. Warto dodać, że kobietom nie wolno wchodzić na szczyt klasztoru Katskhi Pillar.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Unnamed Road
Gruzja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.