Kino Scala

To jednoekranowe kino w małym miasteczku Ilkeston jest nostalgicznym przypomnieniem o znaczeniu kin przed czasami telewizji. O dziwo, kino Scala w Wielkiej Brytani zdołało też przetrwać w dobie wieloekranowych multipleksów.

Jeszcze bardziej niewiarygodne jest to, że od samego zbudowania kino było stale używane do wyświetlania filmów, aż po dziś dzień. Większość historycznych kin tego typu w Wielkiej Brytanii miało przynajmniej pewien okres, w którym je zaniedbywano lub wykorzystywano w innych celach, chociażby jako sale do gry w bingo.

Budynek oferuje piękną i autentyczną fasadę z elementami secesyjnymi i klasycznymi. Wnętrze kina Scala niemal rywalizuje z tym, jak obiekt wygląda z zewnątrz. Trzy czwarte siedzeń w środku zachowało się aż z 1913 roku, i mimo, że ludzie czasami narzekają na niezbyt miękkie siedzenia, jest tam mnóstwo miejsca na nogi. Pozostała część wnętrza, która nosiła ślady zużycia, została wymieniona na elementy tak bliskie oryginałowi, jak tylko się dało. 

Co ciekawe, na tyłach obiektu nadal znajdują się też ślady bardzo starego systemu oświetlenia gazowego, więc jeśli jesteście pasjonatami historii lub tego typu rozwiązań, warto zwrócić na nie uwagę.

Oglądanie tu filmu to niesamowite doświadczenie, szczególnie, że został tu zamontowany nowoczesny system dźwiękowy, który tylko pogłębia całe wrażenie. To jakby cofnąć się w czasie, zresztą raz na jakiś czas są tu wyświetlane stare filmy, co czyni efekt wręcz oszałamiającym.

Właściciele kina Scala twierdzą, że ich obiekt jest drugim najstarszym funkcjonującym kinem w Anglii, co nie wydaje się jednak poprawne, ponieważ w kraju jest jeszcze kilka kin, które pochodzą z 1909 roku. Mimo wszystko naprawdę warto tu zajrzeć i odpocząć odrobinę od nowoczesności współczesnych kinowych molochów.

Informacje praktyczne

Bilety w kinie Scala w miasteczku Ilkeston w Wielkiej Brytanii są znacznie tańsze niż w pobliskich multipleksach. Samochód można zaparkować na miejskim parkingu znajdującym się w pobliżu (w godzinach wieczornych parking jest bezpłatny).

Jeśli lubicie stare budynki kinowe, w pobliżu znajduje się klasyczne kino Ritz z lat 30-tych XX wieku. Niestety jest to teraz sala do gry w bingo, ale we wnętrzu wciąż znajdziemy wiele oryginalnych dekoracji w stylu Art Deco.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Ilkeston, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.