Śmiercionośna rzeka Wharfe

Odcinek szalejącej rzeki Wharfe, zwany Bolton Strid, to malowniczy potok, który wygląda jak miejsce, w którym można bez problemu znaleźć wróżki latające nad wrzosowiskami. Ale tuż pod powierzchnią znajduje się naturalna pułapka, która pochłonęła wiele ludzkich istnień.

W okolicy rzeki Wharfe znajdziemy jej piękny odcinek, zwany Bolton Strid, który przebiega pomiędzy dwoma brzegami omszałych głazów, wyglądając bardziej jak strumień lub potok niż płynąca rzeka. Jednak gdybyśmy się udali kawałek w górę rzeki, to zobaczylibyśmy, że Wharfe rozszerza się tam do pełnoprawnej rzeki mającej 9 metrów szerokości, z prądami wodnymi i spienionymi falami.

Powód, dla którego odcinek Bolton Strid jest tak wąski, nie leży w tym, że rzeka wysycha lub traci impet, cała ta woda po prostu zmienia tu orientację z poziomej na pionową, płynąc w ciasnym wale stworzonym przez naturalne skały. Przez tą zmianę stworzył się tu zwodniczo głęboki i potężny prąd, który wyrzeźbił nawet część skał pod powierzchnią wody, tworząc w ten sposób straszną przestrzeń, która łatwo może uwięzić nieostrożnego wędrowca.

I choć nikt nigdy nie prowadził rejstru zgonów na rzece Wharfe, to lokalna legena  mówi, że nikt, kto ośmielił się wejść do rzeki, nigdy nie wydostał się z niej żywy. Legenda zapewne jest przesadzona, jednak podwodne, wyrzeźbione naturalnie pułapki tylko czekają, aby silny nurt Bolton Strid zaciągnął w nie nieostrożnych turystów.

Niemniej jednak szlak turystyczny, który zabiera ludzi w pobliże rzeki Wharfe, jest nadal popularnym miejscem spacerów i pieszych wycieczek. Na szczęście przy brzegu rzeki Wharfe, w szczególności na odcinku Bolton Strid, zostały ustawione liczne znaki ostrzegawcze. Tylko czy na świecie nie ma ludzi, których takie znaki tylko zachęcają? Czas pokaże.

Informacje dodatkowe

Najlepiej jest zaparkować w pobliskiej kawiarni, po czym wystarczy przejść kawałek w górę rzeki Wharfe, aby dotrzeć do Bolton Strid.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Dales Way
Yorkshire, Anglia, BD23 6AN
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.