Okrągły stół króla Artura w Winchester

Chociaż udowodniono, że jest to imitacja legendarnego okrągłego stołu, wokół którego zgromadził się król Artur i jego rycerze, wisi on nadal w Wielkiej Sali na zamku Winchester, a jego historia sięga czasów późnego średniowiecza.

Skonstruowany z angielskich dębów w drugiej połowie XIII wieku, okrągły stół wisi w Wielkiej Sali zamku Winchester, zbudowanej za panowania króla Henryka III. Uważana jest ona za jedną z najlepiej zachowanych sal z nawami z tamtych czasów, jednak sama Wielka Sala jest wszystkim, co pozostało ze średniowiecznego zamku pierwotnie zbudowanego dla Wilhelma Zdobywcy w 1067 roku.

Uważa się, że sam okrągły stół w Winchesterze został zrobiony około 1290 roku, specjalnie na turniej o nazwie "Okrągły Stół", który odbywał się wtedy w pobliżu miasta Winchester, aby uczcić zaręczyny jednej z córek Edwarda I.

Okrągły stół króla Artura ma 5,5 metra średnicy i waży ponad 1,2 tony. Choć pierwotnie był to normalny stół, który stał na nogach, jednak od co najmniej 1540 roku wisiał on na ścianie (wtedy to udokumentowano, jednak uważa się, że mogło to mieć miejsce już w 1348 roku).

Malowidła, które obecnie możemy zobaczyć na okrągłym stole, pochodzą z czasów panowania Henryka VIII, kiedy to właśnie na środku blatu wymalowano chociażby różę Tudorów. Co ciekawe, na okrągłym stole w Winchester domalowano także samego króla Henryka, przedstawionego jako król Artur siedzący na tronie, otoczonego 24 miejscami, z których każde nosi nazwę jednego z legendarnych rycerzy okrągłego stołu.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

High St
Winchester, Anglia
Wielka Brytania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.