Fort Ranikot

Prawie wszyscy ludzie na Ziemi znają Wielki Mur Chiński, gdzie wielka ściana wijąca się w górę i w dół wzdłuż kilku wzgórz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na zdjęciach z podróży. Fort Ranikot jest odpowiedzią Pakistanu na jego znacznie lepiej znany chiński odpowiednik.

Na pierwszy rzut oka podobieństwa obu wielkich murów są uderzające i wydaje się, że jedyną różnicą między ścianami są wzgórza w Pakistanie, które ssą pozbawione roślinności, w przeciwieństwie do zielonych scenerii, z których słynie Wielki Mur Chiński.

Jednak Wielki Mur Sindh nie jest zaporą ochronną tak, jak Wielki Mur Chiński. Ściany stanowią raczej zewnętrzny system obrony fortu Ranikot. W ścianach zewnętrznych znajdują się trzy wewnętrzne forty o nazwie Miri Kot, Sher Garh i Mohan Kot - i razem tworzą one coś, co uważa się za największy fort na świecie.

Wymiary fortu są naprawdę imponujące - jego zewnętrzne ściany mają długość ponad 35 kilometrów, a am sumie ogromny fort Ranikot w Pakistanie zajmuje powierzchnię ponad 65 kilometrów kwadratowych, większą niż niektóre współczesne mikropaństwa.

Co ciekawe, położenie fortu wydaje się strasznie abstrakcyjne. Fort Ranikot został zbuowany w szczerym polu, daleko od jakiegokolwiek znaczącego miasta czy osady, nie miał więc też żadnego znanego celu ochrony czegokolwiek. 

W samym forcie Ranikot w Pakistanie przeprowadzono bardzo niewiele badań, stąd mało wiemy o jego historii. Obecnie zakłada się, że został on zbudowany w XVII wieku, a odnowiony w 1812 roku. Sam fort miał stanowić ostanią stolicę Amirów w Sind, tuz zanim zostali oni podporządkowani pod panowanie kolonialne Imperium Brytyjskiego.

Fort Ranikot jesto zaniedbywany nie tylko przez naukowców. Do niedawna rząd Pakistanu nie podejmował żadnych działań w celu promowania fortu Ranikot jako atrakcji turystycznej. Dlatego goście ogromnego fortu mogą mieć to miejsce całkowicie dla siebie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Jamshoro District
Pakistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.