Grobowce Chaukhandi

W różnych kulturach na świecie nie zawsze chowa się zmarłych pod ziemią i grobowce Chaukhandi w Pakistanie są tutaj tego niesamowitym przykładem. Te mauzolea zbudowane z piskowca pokryte są licznymi rzeźbieniami, co w połączeniu z półpustynnym krajobrazem tworzy niesamowity efekt.

Grobowce Chaukhandi w pobliżu Karaczi w Pakistanie są wyjątkowym przykładem takich pochówków. Są one dosyć nietypowe dla obszaru i okresu. Te groby zbudowane są z olbrzymich płyt piaskowcowych, które są delikatnie ułożone w wysklepiony piramidalny kształt. Płyty zostały wówczas wyraźnie starannie wyrzeźbione skomplikowanymi wzorami, rysunkami i przeróżnymi scenami.

Wybudowane pomiędzy XV a XVIII wiekiem grobowce Chaukhandi tworzą obecnie doskonale zachowaną nekropolię, która często przyciąga ciekawskich turystów i archeologów, ale obszar ten nie jest pozbawiony złych legend.

Poza skomplikowaną dekoracją grobowców, inną cechą, jaką grobowce wydają się dzielić z podobnymi nekropolami na całym świecie, jest przekonanie, że duchy pochoowanych mają tendencję do nawiedzania tego obszaru. Groby Chaukhandi w Karaczi słyną z tego, że są jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc w regionie, a turyści są szczególnie ostrzegani przed wejściem na cmentarz nocą.

Unikanie grobów w nocy nie jest złą radą (bez względu czy są one nawiedzone, czy nie), ponieważ szczegóły i rysunki na tych fascynujących dziełach sztuki są najlepiej widoczne w świetle dnia.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Chaukhandi Road
Karachi
Pakistan
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.