Elektrownia i Wieże Orlando Towers

Spacerując po dzielnicy Orlando w mieście Soweto w RPA, w którym odbywały się jedne z najbardziej niesławnych starć antyapartheidu w Afryce Południowej w XX wieku, prawie niemożliwe jest przegapienie elektrowni i dwóch wież chłodniczych Orlando Towers. Ponieważ miasteczko składa się prawie w całości z jednopiętrowych domów, 33-piętrowe wieże są widoczne z praktycznie każdego kąta, górując w oddali.

W 1942 roku zarówno liczba ludności, jak i zużycie energii w Johannesburgu szybko rosły. Aby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie na prąd, brytyjscy inżynierowie zbudowali elektrownię Orlando Towers w sąsiednim mieście Soweto. Elektrownia węglowa działała z powodzeniem przez ponad pięć dekad, aż do 1998 roku, kiedy to została wycofana z eksploatacji. Chociaż sam budynek elektrowni zawalił się w 2014 roku, dwie wieże chłodnicze elektrowni Orlando Towers w Republice Południowej Afryki pozostały w pozycji pionowej i miały znaczący wpływ na miasto.

Przed likwidacją elektrowni wieże chłodnicze Orlando Towers były brzydkie i szare, ale od 1998 roku chłodnie kominowe otrzymały ekstrawaganckie nowe prace malarskie, co odzwierciedla kulturowy renesans społeczności. Według słów miejscowego rezydenta Tshepo Motsepe, Orlando jest "kwintesencją miasteczka, przenikającą się kulturą miejską, historią i dziedzictwem, wspólnym życiem i koleżeństwem oraz znającą się na technice i udogodnieniami społecznymi populacją". Atmosferę tę udało się odzwierciedlić w pięknie malowanych, kolorowych wieżach, które pokazują żywą symbolikę piłki nożnej, muzyki, mody i postaci historycznych.

Obecnie w Orlando Towers dzieje się coś jeszcze bardziej ekscytującego - od 2009 roku wieże są platformą startową dla jednego z najbardziej epickich skoków bungee na świecie. Po podniesieniu na wysokość ponad 91 metrów, poszukiwacze adrenaliny mogą przejść wąskim mostem wzniesionym między dwiema wieżami, podziwiając po drodze piękny, ale przerażający widok na miasto Soweto. Z góry odwiedzający mogą skakać na bungee, zjeżdżać na linie czy huśtać się, dzięki czemu Orlando Towers to idealne połączenie kultury i przygody.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Sheffield Rd
Soweto
Afryka Południowa
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.