Drzewo poznania dobra i zła (Drzewo Wiedzy)

W małym południowym irackim mieście Qurna u brzegu rzeki Tygrys stoi niezwykła kapliczka - małe, martwe drzewo, chronione niskimi ceglanymi ścianami i otoczone betonowym placem. To drzewo, zgodnie z lokalną legendą, jest Drzewem Wiedzy Dobra i Zła, a dokładnie tym, z którego według Biblii Ewa zjadła zatrute jabłko w Ogrodzie Edenu.

Miasto Al-Qurnah (albo Qurna, wymawia się "gurna") od wieków odnotowywana jest w relacjach podróżników jako miejsce, gdzie spotykają się dwie wielkie rzeki Tygrys i Eufrat i łączą się kilka kilometrów przed wpłynięciem do Zatoki Perskiej. Tygrys i Eufrat to dwie z czterech tzw. "Rajskich Rzek", które wypłynęły z Ogrodu Edenu, jak opisano to w Księdze Rodzaju. Części z pierwszych historii Księgi Rodzaju zostały przepisane na tabliczki przez Sumerów i Babilończyków, którzy mieszkali niegdyś w tej części świata.

Drzewo poznania dobra i zła (Drzewo Wiedzy) w Iraku z pewnością jest drzewem liściastym, nie palmą, ale nikt nie jest pewien, jaki to gatunek oraz od jak dawna tu jest. Według niektórych doniesień brytyjscy żołnierze wspięli się na nie i złamali jego część podczas okupacji po I Wojnie Światowej, jednak drzewo naprawiono przy pomocy betonu. W latach pięćdziesiątych wokół Drzewa Wiedzy w Al-Qurnah zbudowano niewielki park lokalnych roślin, będący gestem dobrej woli po II Wojnie Światowej. W czasach wczesnego panowania Saddama Husseina świątynia została zachowana na niewielkim betonowym placu, którego stan, według doniesień, pogorszył się po inwazji amerykańskiej w 2003 roku. Warto też dodać, że do tego czasu istniało już kilka Drzew Wiedzy w różnych lokalizacjach.

Chociaż sanktuarium i Drzewo Poznania Dobra i Zła jest związane z historią Ogrodów Edenu, która jest wspólna dla Islamu, Chrześcijaństwa i Judaizmu, zachowuje także aspekty o wiele starszych, przed-monoteistycznych tradycji kultu drzew na Bliskim Wschodzie. Według nich, kiedy jedno święte drzewo umiera, trzeba zasadzić inne, aby zachować świętość miejsca. Z tego właśnie względu przy Drzewie Wiedzy (Irak) rośnie więcej podbnych, równie martwych drzew. 

Ludzie podróżują z innych części Iraku do Qurna, aby modlić się przy Drzewie Poznania Dobra i Zła, czasami zawiązując małe zielone kawałki materiału wokół jego gałęzi jako symbol.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Qurna
Irak
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.