Świątynia Lalish

Jazydyzm jest mało znaną wiarą monoteistyczną, która dzieli podobieństwa z innymi religiami wywodzącymi się z Bliskiego Wschodu - judaizmem, chrześcijaństwem i islamem, a także elementami zaratusztrianizmu i kultu natury. Według pochodzenia etnicznego Kurdowie, większość jazydów żyje w prowincji Niniwy w północnym Iraku, i tam także znajduje się świątynia Lalish, najświętsze miejsce w wierze jazydzkiej.

Historia wsi Lalish sięga około 4000 lat i uważa się, że świątynia była używana przez starożytnych Sumerów i inne wczesne cywilizacje mezopotamskie. Większość wyznawców jazydów pielgrzymuje do tej małej górskiej wioski przynajmniej raz w życiu.

Uważa się, że świątynia o stożkowatym dachu zawiera grobowiec szejka Adi ibna Musafira, głównego świętego religii. Dziś wieś nie jest zamieszkana i mieszka tam tylko główna postać w wierze jazydzkiej, emir. W starożytnej wiosce znajduje się jednak wiele domów, które są otwarte i dostępne dla pielgrzymów.

Jazydzi wierzą w jednego Boga, który stworzył świat, a następnie oddał go pod opiekę siedmiu aniołów. Najważniejszym z aniołów jest Melek Taus, tzw. "Pawi Anioł", czczony w formie pięknego ptactwa. Symbole pawia znajdują się w całym Lalish, a także symbole świecącego Słońca, reprezentujące Światło Boga i czarnego węża, którego pochodzenie jest spowite tajemnicą.

Choć długo ukryci, wyznawcy wiary jazydzkiej pojawili się na światowej scenie w 2014 roku, kiedy zaczęli być celem ISIL jako mniejszości religijnej. Ludobójstwo spowodowało, że wielu Jazydów zostało zmuszonych do opuszczenia terenów swoich przodków w północnym Iraku. Ale wyznawcy religii faktycznie przeżywają prześladowania znacznie dłużej. W innych religiach monoteistycznych, które powstały w tym regionie, "Pawi Anioł" reprezentuje Szatana, co spowodowało, że Jazydzi byli oczerniani jako czciciele diabła przez wieki.

Informacje dodatkowe

Warto pamiętać, aby zdjąć buty nie tylko przed wejściem do Świątyni Lalish, ale też do całej wioski Lalish w Iraku. Wszyscy odwiedzający chodzą po wsi boso.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Al-Shikhan
Irak
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.