Cytadela Erbil

Osady budowane na starszych osadach od 7000 lat stworzyły duży wzniesiony kopiec w sercu historycznego miasta Erbil (znanego również jako Hawler) w regionie Kurdystanu w Iraku. Na podwyższonym terenie Cytadela Erbil jest świadkiem przemijania czasu i historii.

Cytadela Erbil w Iraku to ufortyfikowane starożytne wzgórze w kształcie jaja. Widziany z góry kopiec ziemi wyrasta z płaskiego otaczającego terenu. Wzniesienie było tworzone przez tysiąclecia osad budowanych jedna na drugiej. Mieszkania budowano zwykle z cegieł mułowych, które z czasem się rozpadały i przyczyniały się do podniesienia ogólnej wysokości cytadeli, która na przestrzeni wieków wznosiła się na ponad 30 metrów.

Pierwszy zapisany dokument, w którym wspomniano o cytadeli Erbil, pochodzi z 2300 roku przed naszą erą, ale najstarsze ślady pochodzą z 5000 roku p.n.e. Nic dziwnego, że cytadela uległa kilku fazom zniszczenia i odbudowy. Chociaż Kurdowie i Asyryjczycy zwykle mieszkali w cytadeli, przeszły tędy różne fale obcych, w tym Sumerowie, Mongołowie, Osmanie i Europejczycy.

W 2007 roku rozpoczęto szeroko zakrojone międzynarodowe wykopaliska archeologiczne. W 2014 roku UNESCO powitało cytadelę na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obszar zajmowany przez Cytadelę Erbil ma nieco ponad 10 hektarów (430 na 340 metrów) i składa się z głównej arterii komunikacyjnej pośrodku i gęstego zestawu przecinających się alej. Obecnie na starożytnym kopcu znajdują się trzy wejścia i setki domów. Najstarszy z zachowanych budynków pochodzi z 1893 roku, a jedynym pozostałym budynkiem sakralnym jest Meczet Mułła Afandi.

Ufortyfikowana ściana otacza niektóre segmenty obwodu cytadeli Erbil (Irak), podczas gdy inne segmenty oznaczone są przylegającą fasadą domów zbudowanych na skraju kopca. Obecnie pomnik historyka Mubaraka Bena Ahmeda Sharaf-Aldina strzeże południowej bramy.

Informacje praktyczne

Zaleca się ostrożność przy wchodzeniu do budynków w cytadeli Erbil w Iraku, ponieważ niektóre zostały odnowione i wydają się dość bezpieczne, podczas gdy inne są na skraju upadku.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Qalat St
Erbil
Irak
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.