Pomnik Al-Shaheed w Bagdadzie

Wznoszący się ze sztucznego jeziora w Bagdadzie niczym surrealistyczny relikt dawnej cywilizacji iracki pomnik Al-Shaheed jest niezapomnianym przypomnieniem ofiar wojny iracko-irańskiej.

Pomnik Al-Shaheed w Iraku został zbudowany pod rządami Saddama Husseina, podczas jego dążenia do wypełnienia Bagdadu trwałymi pomnikami w latach 70-tych i 80-tych, więc z perspektywy czasu może wydawać się niepokojącym artefaktem rządów despoty, ale trudno jest zaprzeczyć, że jest to wspaniałe dzieło.

Wysoki pomnik został ukończony w 1983 roku i został zaprojektowany przez irackiego rzeźbiarza Ismaila Fataha Al Turk. Składa się z 132-metrowej arabeskowej kopuły, pokrytej płytkami ceramicznymi w kolorze turkusowym. Ogromna "cebula" jest podzielona pośrodku, a pomiędzy wydrążonymi wnętrzami znajduje się wieczny płomień. Całość znajduje się na dużym, okrągłym placu, który sam w sobie znajduje się na sztucznym jeziorze.

Pod pomnikiem odnajdziemy bibliotekę, muzeum i inne obiekty, wszystkie skupione wokół pamięci irackich żołnierzy, którzy zginęli podczas ośmioletniej wojny między Iranem a Irakiem. Są też place zabaw i trawniki otaczające dziwny centralny pomnik, co czyni całość swego rodzaju oazą.

Pomnik Al-Shaheed (Bagdad, Irak) mógł  być wynikiem żądań despotycznego władcy Iraku, jednak sprawia to tylko, że rzeźba jest jeszcze bardziej zdumiewająca.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Baghdad
Irak
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.