Głowa św. Jana Chrzciciela w katedrze w Amiens

Francuska katedra w Amiens zawiera zachowaną czaszkę (kość twarzy bez żuchwy), podobno należącą do słynnego proroka Jana Chrzciciela.

Podczas gdy ponury relikt podobno ginął i odnajdywał się wiele razy w ciągu swojej wielowiekowej historii, czaszka trafiła do obecnego miejsca po podróży z nieistniejącego już miasta Konstantynopol. Podczas czwartej krucjaty (1202–1204) Wallon de Sarton, krzyżowiec z Pikardii Francuskiej, odkrył w ruinach pałacu w Konstantynopolu relikt składający się z półkuli przezroczystego kryształu, który zawierał część twarzy ludzkiej głowy spoczywającej na srebrnym talerzu.

Litery greckie wygrawerowane na talerzu potwierdzają, że czaszka pochodzi od Jana Chrzciciela. Wallon de Sarton musiał sprzedać srebrną płytę, aby zapłacić za podróż z powrotem do Francji, ale zachował głowę i w 1206 roku przekazał relikt biskupowi miasta Amiens. Zdając sobie sprawę ze znaczenia przedmiotu, kościół natychmiast rozpoczął budowę katedry w Amiens.

Głowa św. Jana Chrzciciela była wystawiana w katedrze w Amiens aż do rewolucji francuskiej, kiedy dokonano inwentaryzacji całego majątku kościelnego, a skarby i relikwie zostały skonfiskowane. W 1793 roku Przedstawiciele Konwentu zażądali pochowania relikwii na cmentarzu, zamiast tego burmistrz miasta zatrzymał relikt w swoim domu.

Kilka lat później, w 1816 roku, czaszka św. Jana Chrzciciela została zwrócona do katedry w Amiens we Francji, a w 1876 roku do relikwii dodano nową srebrną płytę, przywracając jej historyczną świetność.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

30 Place Notre Dame
Amiens, 80000
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.