Współrzędne geograficzne:
49°4'30"N, 1°32'4"E

Dom i ogrody Claude Moneta

Spacer po tych ogrodach jest jak wejście do jednego ze słynnych obrazów Claude'a Moneta.

Dom i ogrody Claude'a Moneta to pięknie odrestaurowany dom malarza Claude'a Moneta, założyciela francuskiego malarstwa impresjonistycznego. Claude Monet mieszkał w tym miejscu od 1883 roku, aż do swojej śmierci w 1926 roku. Wiele jego obrazów zostało namalowanych w Giverny, wiosce, w której znajduje się jego dom, zwłaszcza właśnie we własnych ogrodach.

Francuski artysta czerpał inspirację ze swojego domu we wsi Giverny w północnej Francji od 1883 roku. Odwiedzając dziś jego dom i ogrody - obecnie Muzeum Fundacji Claude'a Moneta - można zobaczyć japoński most, lilie wodne i wierzby płaczące, które były przedmiotem niektóre z jego kultowych obrazów.

W domu pokoje zostały przywrócone do stanu z XIX wieku, tak jak to było w czasach życia Moneta. Żółta jadalnia i niebieska kuchnia są szczególnie niezapomniane, jedna całkowicie umeblowana w jasnych odcieniach żółtego, druga w spokojnym niebieskim. Studio Moneta pełne jest reprodukcji jego obrazów, a sypialnie są otwarte do publicznego oglądania.

Claude Monet odkrył dom w Giverny w Normandii, patrząc przez okno pociągu podczas podróży z Vernon do Gasny. Od razu zakochał się w tym miejscu. Monet wynajął dom, w którym spędzi resztę życia, w maju 1883 roku i od razu zaczął tworzyć ogród przed domem, który nazywał "Clos Normand". W listopadzie 1890 miał już na tyle pieniędzy, aby zakupić cały dom i pobliską ziemię . W 1893 roku kupił kolejny kawałek ziemi, wówczas za torami kolejowymi biegnącymi na skraju posiadłości. Tutaj stworzył ogród wodny "Jardin d’Eau" ze słynnym stawem lilii wodnej.

Claude Monet sam nadzorował remont domu. Upewnił się, że kolory domu i jego wnętrza pasują do kolorów jego palety. Wybrał jasny róż na zewnątrz domu, a okna, drzwi i okiennice pomalowano na jasnozielony kolor. Jadalnia została pomalowana na jasnożółty kolor, a głównym kolorem w kuchni jest niebieski. Na ścianach jest wiele japońskich grafik, którymi Monet był zafascynowany i je kolekcjonowal Wiele pokoi jest dostępnych dla zwiedzających, w tym salon, jadalnia, sypialnia i studio.

Monet pasjonował się również ogrodnictwem. Kiedy stworzył Clos Normand, przekazał całą swoją wiedzę na temat koloru, światła i perspektywy z obrazów do swojego ogrodu. Główna ścieżka Clos Normand pokryta jest metalowymi łukami, na których rosną róże. Proste linie i grupy kolorów dominują w całym ogrodzie.

Informacje praktyczne

Ogrody i dom Claude Moneta we Francji są otwarte codziennie od końca marca do końca października. Najlepszą porą na zwiedzanie ogrodów jest wiosna, kiedy kwitną kwiaty. Giverny znajduje się 75 kilometrów od Paryża i jest doskonałą jednodniową wycieczką pociągiem z miasta. Dom otwarty jest od 9.30 do 18.00, a bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 9,50 euro. Można zarezerwować specjalne wycieczki z przewodnikiem na stronie internetowej fundacji Claude'a Moneta.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

84 Rue Claude Monet
Giverny
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.