Wąż oceaniczny Serpent d'Océan

Wąż oceaniczny Serpent d'océan to masywna metalowa rzeźba, która utknęła w nieustającym stanie rozkładu na francuskim brzegu w Saint-Brevin-les-Pins i stanowi przerażającą wizję z ekologicznym przesłaniem. Bestia znajduje się w ciągłym lekkim ruchu, mimo że jest niczym więcej niż kościami, nadając matowej metalowej ramie niepokojąco realistyczny wygląd.

Szkieletowy wąż morski, nazwany Serpent D'Océan, został odsłonięty w 2012 roku w ramach wystawy sztuki Estuaire, która zaprasza międzynarodowych artystów do tworzenia prac na dużą skalę, wykorzystując środowisko otaczające rzekę Loarę między Nantes a Saint-Nazaire. Praca została stworzona przez chińsko-francuskiego artystę Huang Yong Pinga, który wykorzystał szorstką ikonografię chińskich mitologicznych smoków do zaprojektowania 130-metrowego potwora artystycznego.

Przesłaniem Serpent d'Océan we Francji wydaje się być nostalgia za środowiskiem naturalnym, jak gdyby złe traktowanie oceanów przez człowieka zabijało nie tylko jego życie, ale i jego cudowność. Krzywe węża z grubsza odzwierciedlają zakręty pobliskiego mostu Saint-Nazaire, łącząc węża oceanicznego z bardzo nowoczesnym postępem, o którym wydaje się mówić. Wąż jednak przede wszystkim ma stanowić symbol zagrożenia.

Biorąc pod uwagę jego położenie na brzegu, węża Serpent d'Océan można postrzegać jako dziwnie żywe stworzenie wynurzające się z wód oceanu lub celowo zachowany szkielet trzymany nad płytkimi falami w zależności od poziomu przypływu podczas danej wizyty. Ale pomimo zmieniających się pływów, fantazja, sztuka i horror rzadko były tak mocno splecione.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

6-12 Avenue du Bois
Saint-Brevin-les-Pins, 44250
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.