Miasto Duchów Oradour-sur-Glane

10 czerwca 1944 roku, zaledwie kilka dni po lądowaniu aliantów w Normandii, wojska niemieckie wkroczyły do sennej wioski Oradour-sur-Glane w środkowej Francji i zrobiły obławę na wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci.

W ciągu kilku godzin 642 ludzi leżało martwych lub umierało. Mężczyźni zostali zmasakrowani ogniem z karabinu maszynowego w oborach dla bydła, a kobiety i dzieci zamknięto w podpalonym kościele. Po masakrze SS podpaliło domy i samochody, próbując pozbyć się dowodów zbrodni przeciwko ludzkości. Tak powstało opuszczone miasto duchów Oradour-sur-Glane (Limoges, Francja).

Po wojnie Charles De Gaulle oświadczył, że miasto Oradour-sur-Glane należy odbudować w sąsiedztwie miejsca, w którym wcześniej znajdowało się miasto, i że spalone resztki opuszczonego miasta duchów należy zachować jako przejmujące przypomnienie przyszłym pokoleniom okrucieństw wojny. Pomimo procesu w Bordeaux, jednostka SS, która zmasakrowała miasto, nigdy nie została postawiona przed sądem. Znak nad wejściem do męczeńskiej wioski brzmi "Souviens-Toi", czyli "Pamiętaj".

Opuszczone miasto duchów Oradour-sur-Glane we Francji znajduje się w zachodnio-centralnej części kraju, 23 kilometry od miasta Limoges, 400 kilometrów od Paryża.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Oradour-sur-Glane, 87520
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.