Żytawska Kolej Wąskotorowa w Zittau

W 1890 roku Żytawska Kolej Wąskotorowa w Zittau zaczęła przewozić pasażerów, głównie turystów, do serca Gór Żytawskich Górnych Łużyc, niewielkiego, ale pięknego pasma górskiego w odległej części Niemiec, graniczącego z Polską i Czechami.

Rząd Niemiec Wschodnich (Niemiecka Republika Demokratyczna) zbudował narodowe koleje wąskotorowe (koleje o torze węższym niż standardowe 1,2 metra), a nawet umieścił tę linię w specjalnej serii znaczków pocztowych w 1983 roku.

Fantastyczna Żytawska Kolej Wąskotorowa rozpoczyna się na stacji w Zittau, w pobliżu historycznego centrum miasta, które samo w sobie jest prawdziwym klejnotem w Górnych Łużycach. Pociągi wąskotorowe przejeżdżają następnie przez miasto, dając wspaniałe widoki na liczne zabytkowe budynki z epoki średniowiecza i komunizmu. Wiele z tych struktur znalazło nowe zastosowania, na przykład dawne koszary pułku czołgów zostały przekształcone w hotel w celu wspierania rozwijającego się przemysłu turystycznego.

Następnie trasa Żytawskiej Koleji Wąskotorowej z Zittau biegnie wzdłuż popularnego jeziora Olbersdorf, obszaru rekreacyjnego opartego na dużym zalanym zagłębieniu powstałym w wyniku wydobycia węgla brunatnego w XX wieku. Pierwszy przystanek, po około sześciu milach, to zabytkowa stacja Bertdorf, która została zachowana tak bardzo, jak to możliwe, do jej pierwotnego wyglądu. Stąd można wybrać między liniami prowadzącymi do wioski Oybin lub do uzdrowiska Jonsdorf. Obie trasy prowadzą przez absolutnie oszałamiającą scenerię.

Jeśli będziemy kontynuować podróż do Oybin, pociąg zatrzyma się tuż pod górą Oybin, naprawdę dużym wzgórzem, na którym znajdują się fantastyczne ruiny zamku i klasztoru. Urocze uzdrowisko Jonsdorf z licznymi rustykalnymi domami o drewnianej konstrukcji jest za to idealną bazą wypadową do uprawiania sportów.

Choć stara i historyczna, kolej wąskotorowa w Zittau (po niemiecku Zittauer Schmalspurbahn - Żytawska Kolej Wąskotorowa) nie jest skamieniałą linią zabytkową, ale naprawdę komercyjną, choć bardzo nietypową linią kolejową. Służy głównie do transportu zarówno ładunków, jak i pasażerów do i z Żytawy w góry. Podczas gdy silniki parowe regularnie działają na tej  linii, prawdopodobnie zostaniecie podpięci pod stosunkowo nowoczesny pociąg z silnikiem Diesla, chyba że zarezerwujecie specjalną wycieczkę.

Informacje praktyczne

Żytawska Kolej Wąskotorowa w Zittau (Niemcy) i jej operator, saksońsko-górnołużycka spółka kolejowa (Saxon-Upper Lusatian Railway), oferuje różnorodny program wycieczek tematycznych i wycieczek specjalnych. Możemy idealnie połączyć przejażdżkę pociągiem parowym z zabytkami i atrakcjami rezerwatu przyrody, wybrać sięw Góry Żytawskie lub śladem historycznych zabytków w Oybin.

Wybierając się w podróż Żytawską Koleą Wąskotorową w Niemczech znajdziemy wiele wycieczek skierowanych do entuzjastów kolei, ale to nie wszystko. Od czasu do czasu odbywa się podróż tzw. "pociągiem dla smakoszy", w której można doświadczyć sezonowych kulinarnych przysmaków, podziwiając wieczorną scenerię przez okno pociągu. Istnieją również wycieczki pociągiem muzycznym (jazz lub kapela w stylu Dixie) oferowane w drugą sobotę każdego miesiąca w okresie letnim.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

39 Bahnhofstraße
Zittau Railway Station
Zittau
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.