Ruiny kościoła Ablain-Saint-Nazaire

Kamienne ruiny opuszczonego XVI-wiecznego kościoła wyróżniają się wśród skupiska nowoczesnych domów z czerwonymi dachami we francuskiej wiosce Ablain-Saint-Nazaire. "Stary Kościół", jak nazywają go miejscowi, jest ponurym przypomnieniem zniszczeń i tragedii spowodowanych przez I Wojnę Światową.

W październiku 1914 roku, podczas pierwszych miesięcy I Wojny Światowej, wojska niemieckie zajęły wioskę Ablain-Saint-Nazaire ze względu na jej strategiczne położenie wzdłuż podstawy Lorette Spur. Francuzi próbowali ją odbić wiele razy, bez powodzenia.

Siły alianckie spędziły około roku próbując odzyskać wioskę i inne pobliskie lokalizacje. Ostrzelali Ablain-Saint-Nazaire, ostatecznie pozostawiając prawie wszystko w ruinie. Nawet ukochany kościół nie został oszczędzony.

Zamiast odbudowywać ruiny i opuszczony kościół Ablain-Saint-Nazaire we Francji, lokalni urzędnicy zdecydowali się zachować go w zniszczonym stanie jako świadectwo ofiar wojny (chociaż brak finansowania mógł również wpłynąć na ich decyzję). Podczas budowy nowego kościoła wieśniacy odprawiali nabożeństwa w chacie podarowanej przez Kanadyjczyków.

Obecnie jest to ciche miejsce w pobliżu jednego z największych francuskich cmentarzy wojskowych. Kontrast między utrzymywanym trawnikiem a rozpadającymi się ruinami jest wyraźny. Otwory muszli i graffiti wyrzeźbione przez żołnierzy niemieckich, kanadyjskich, brytyjskich i francuskich umożliwiają czytanie historii zapisanej na kamieniach kościoła Ablain-Saint-Nazaire. Ludzie mogą wędrować po ruinach pozbawionych dachu, a nawet piknikować na terenie w rzadkich dniach, kiedy słońce północnej Francji odważy się pokazać swoją twarz.

Informacje dodatkowe

Jeśli wybieracie się do opuszczonego kościoła Ablain-Saint-Nazaire we Francji, nie przegapcie szlaku z I wojny światowej. Zawiera on Notre Dame de Lorette z cmentarzem i 580 000 nazwisk na okrągłym pomniku, bezpłatne muzeum tuż przy wzgórzu oraz pomnik Vimy Ridge.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

1 Rue de la Blanche Voie
Ablain-Saint-Nazaire
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.