Złota Skała Pagoda Kyaiktiyo

Pielgrzymi, którzy potem siadywali niebezpiecznie na skraju urwiska, odwiedzali Złotą Skałę i Pagodę Kyaiktiyo przez wieki, medytując i ofiarowywując dary dla Buddy.

Nie wiadomo, czy to nie te medytacje i dary powstrzymują Złotą Skałę przed osunięciem się w przepaść, jednak kamień pokryty złotem z pewnością inspiruje wszystkich, zarówno turystów, jak i pielgrzymów. Wysoka na 7,5 metra, o średnicy 15 metrów, Pagoda Kyaiktiyo w Mon State, Myanmar (Birma) trudno jest przeoczyć.

Jak mówi legenda, pewien buddyjski pustelnik otrzymał od Buddy pasmo włosów, które następnie przekazał swojemu królowi. Za ten cenny dar król zaproponował, że postawi głaz w kształcie jego głowy, który przy użyciu magicznych mocy wyciągnął z oceanu. Po czym zbudował pod Złotą Skałą miejsce nazwane Pagoda Kyaiktiyo, aby ukryć w niej włosy Buddy. Od tego czasu pielgrzymi nieprzerwanie ciągnął w to miejsce, aby medytować i modlić się.

I chociaż Pagoda Kyaiktiyo jest raczej mała w porównaniu z innymi wielkimi buddyjskimi miejscami kultu i świątyniami, jej położenie pod wielką Złotą Skałą nadrabia wszelkie braki. Pozornie ledwo spoczywający na swojej podstawie, niepewnie umieszczony złoty kamień co roku przyciąga tłumy odwiedzających. Pielgrzymki osiągają szczyt w dniu pełni księżyca w Tabaung w marcu, kiedy zapala się tu dziesiątki tysięcy świec, a Złota Skała zdaje się świecić nad nocnym niebem w Birmie (aka Myanmarze).

Jak tu dotrzeć i gdzie przenocować

Na samym szczycie góry znajduje się miejsce, gdzie można przenocować, jednak sporo ich więcej u podnóża, w miasteczku Kinpun. Złota Skała Pagoda Kyaiktiyo znajduje się niedaleko miasta i można do niej dojechać autobusem. Jeśli zaś chodzi o samo Kinpun w Birmie, to można do niego dojechać w 5 godzin autobusem z Rangunu lub w 6 godzin pociągiem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Golden Rock
Thaton District
Myanmar (Birma)
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.