Współrzędne geograficzne:
45°24'20"N, 13°53'58"E

Zamek Pietrapelosa

Na największym półwyspie nad Morzem Adriatyckim, który przedziela Włochy, Słowenię i Chorwację, pobudowano bardzo wiele zamków. Jednak ruiny zamku Pietrapelosa w Chorwacji należą do tych najlepiej zachowanych w całej okolicy.

Zamek Pietrapelosa, który został pobudowany nad doliną rzeki Bračana, jest drugą co do wielkości warownią tego typu na półwyspie. Znany z mchu, który porasta całą starodawną strukturę, stąd zresztą jego nazwa, która składa się z włoskich słów oznaczających "włochaty kamień".

Warownia Pietrapelosa została zbudowana w czasach średniowiecza. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z około 965 roku naszej ery. Budynek został pobudowany jako wąska, długa struktura, aby lepiej ułożył się na wąskim grzbiecie wzgórza, na którym się znajduje. Gotycki zamek Pietrapelosa w Chorwacji otaczały trzypoziomowe mury, które zachowały się do dziś. Kiedyś mieściła się tutaj także czteropiętrowa wieża strażnicza i kaplica św. Marii Magdaleny.

Chociaż większość głównego budynku Pietrapelosa spłonęła około 1620 roku, ludzie nadal zamieszkiwali twierdzę, aż w końcu została zupełnie opuszczona w XVIII wieku, a wzmianki historyczne mówią, że ostatnia ceremonia miała na zamku miejsce w 1793 roku.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Zrenj
Chorwacja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.