Zamek Larnach Castle

Jako jeden z niewielu zamków w całej Nowej Zelandii, zamek Larnach Castle ma skandaliczną historię, bogatą w dramat rodzinny, śmierć i mnóstwo opowieści o duchach. Jego wnętrze jest wypełnione zabytkowymi meblami i efektownymi wzorami. Trudno się natknąć na tę architektoniczną osobliwość, chyba że wiemy dokładnie, gdzie jest.

Podczas gdy Nowa Zelandia ma wiele tętniących życiem metropolii, miasto Dunedin znajduje się na Wyspie Południowej. Spacerując jego ulicami, znajdziemy dziesiątki małych sklepów wypełnionych ciekawostkami i zabytkowymi wyrobami, a także tętniącą życiem populację studentów (w miesiącach uniwersyteckich). Wzorowane na Edynburgu stylem i układem (nawet nazwa pochodzi od galickiej nazwy Edynburga - Dùn Èideann), Dunedin ma urok ukrytego miasta, rodzaju miejsca, o którym zapomniał świat. Aby dodać mu uroku, ukryty na wzgórzach półwyspu Otago, z widokiem na miasto z jednej strony i na Ocean Spokojny z drugiej strony, leży Zamek Larnach Castle.

William Larnach, bogaty bankier, kupiec i polityk, zbudował tu zamek dla swojej pierwszej żony pod koniec XIX wieku. W jego budowie brało udział ponad 200 pracowników. Europejscy rzemieślnicy spędzili kolejne 12 lat na wykończeniu wnętrza dworu. Larnach nie szczędził pieniędzy, jeśli chodzi o budowę zamku późnej epoki wiktoriańskiej. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne wykorzystał ekstrawaganckie kamienie i materiały sprowadzone z całego świata.

Niestety, Larnach popełnił samobójstwo w budynku Parlamentu w 1898 roku, po tym jak jego zrujnowane finanse i plotki o romansie między trzecią żoną a najmłodszym synem doprowadziły go do rozpaczy. Rodzina rozpadła się z powodu prawnych sporów o jego posiadłość. Zamek Larnach Castle w Dunedin przeszedł przez kilku właścicieli i ostatecznie popadł w ruinę, dopóki jego obecni właściciele, rodzina Bakerów, nie kupili go w 1967 roku i nie poświęcili się jego odbudowie.

Ogród w zamku Larnach Castle - który New Zealand Garden Trust uznał za ogród o międzynarodowym znaczeniu - sam w sobie jest wart odwiedzenia. Zimą śnieg najprawdopodobniej okryje jego piękno, jednak latem, wiosną i jesienią jest to kraina cudów miłośników przyrody, ciągnąca się od progu zamku do krawędzi oceanu.

Informacje dodatkowe

Wycieczki po wnętrzu zamku Larnach Castle w Dunedin, Nowa Zelandia można dokonać przez rezerwację online. Personel ma dużą wiedzę na temat historii i skandali związanych z rodziną Larnach. Schodów jest dużo, więc załóżcie wygodne buty.

Jeśli chcecie wspiąć się na iglicę, przygotujcie się na strome schody i ciasną klatkę schodową. Widoki są naprawdę spektakularne, więc warto. Ogrody są również rozległe i można z łatwością spędzić kilka godzin na wędrówce przez nie. Przez cały czas miejcie oko na liczne motywy z Alicji w Krainie Czarów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

145 Camp Rd
Larnachs Castle
Nowa Zelandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.