Zamek Krujë

Kiedy w XV wieku potężne Imperium Osmańskie powoli przejmowało kolejne części Europy, jeden mały średniowieczny zamek w Albanii pozostał poza ich zasięgiem.

Zamek Krujë w Albanii został zbudowany w V lub VI wieku i wznosi się nad miastem o tej samej nazwie. W czasach zagrożenia osmańskiego była to kwatera główna Gjergja Kastriotiego, tzw. "smoka Albanii", albańskiego szlachcica i dowódcy wojskowego. Kastrioti został wysłany jako zakładnik do osmańskiego dworu na początku swojego życia, a po odejściu ze służby prowadził bunt przeciwko Imperium Osmańskiemu w Albanii.

Pod jego dowództwem eliptyczny zamek, broniony przez niewielki oddział, zwykle nie większy niż 3000 ludzi, znosił liczne masowe oblężenia Turków, począwszy od 1444 roku. Osmańskie siły, które podbiły takie obszary, takie jak Konstantynopol i Bałkany, nie mogły przełamać obrony zamku.

Umiejętności wojskowe Kastrioti stanowiły główną przeszkodę w ekspansji Imperium Osmańskiego na Europę Zachodnią. Osmańscy Turcy nadali mu imię Iskender bey, co oznacza "Lord Alexander" lub "Lider Alexander", często porównywano go też z Aleksandrem Wielkim.

Albańska twierdza w końcu upadła, dziesięć lat po śmierci "smoka" w 1468 roku, i została przejęta przez władcę osmańskiego Sułtana Mehmeda II.

W zamku znajduje się obecnie muzeum poświęcone temu legendarnemu przywódcy Albanii. Wystawy zostały ułożone w sposób, który dzieli na etapy życie i osiągnięcia militarne Skanderbega, przedstawiając jeden z najdumniejszych okresów historii Albanii. Ważną ekspozycją jest replika herbu Skanderbega, jego słynny hełm i miecz z kozią głową.

Przed muzeum znajdują się pozostałości meczetu Sułtana Mehmeda z czasów Imperium Osmańskiego i jego minaret, nazwanego na cześć człowieka, który ostatecznie przełamał obronę zamku.

Tradycyjny dom w kompleksie zamkowym, pod muzeum Skanderbega, mieści Muzeum Etnograficzne. Muzeum mieści się w oryginalnym XIX-wiecznym domu należącym do zamożnej rodziny Toptani. Pokazuje poziom samowystarczalności utrzymywanej przez gospodarstwo domowe poprzez produkcję własnej żywności, napojów i innych potrzebych do życia przedmiotów. Luksus domu jest dobrze przedstawiony ze ścianami wyłożonymi freskami, misternie rzeźbioną stolarką, kolorowo pomalowanymi meblami i własną mini łaźnią turecką (hammam).

Na drodze prowadzącej do zamku stoi fragment 450-letniego bazaru, który w swojej świetności mieścił ponad 150 kupców sprzedających swoje towary zwiedzającym i mieszkańcom zamku. Obecnie sprzedaje się tutaj tradycyjne rzemiosła i antyki.

Co należy wiedzieć przed jazdą do zamku Krujë

Krujë to miasto położone na zboczu góry, dlatego zważywszy na wąskie dróżki na skraju przepaści, dojazd tutaj nie jest polecany mało doświadczonym kierowcom.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Rruga Kala
Krujë
Albania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.