Zamek Kronborg (Elsinore)

"W Danii leży stary zamek... A głęboko w piwnicy siedzi Holger Duńczyk. W snach widzi wszystko, co dzieje się w całej Danii" - Hans Christian Anderson o duńskim zamku Kronborg (Elsinore).

Na północ od Kopenhagi (Dania), z widokiem na morze, stoi wielka forteca, której ogromne fortyfikacje kontrastują z eleganckimi miedzianymi zadaszonymi szczytami. Zamek Kronborg (w Szekspirze znany jako zamek Elsinore) był wykorzystywany jako rezydencja królewska, garnizon, więzienie, a na koniec muzeum. Ale sława zamku opiera się głównie na połączeniu z dwiema wielkimi postaciami z legend.

Jedną z nich jest Hamlet, książę Danii, uwieczniony w sztuce Williama Szekspira o tej samej nazwie. Chociaż Szekspir nazwał zamek Elsinore, angielską wersją Helsingør, nazwa ta właściwie odnosi się tylko do miasta poniżej zamku. Ale świat nadal zna to miejsce jako Elsinore.

Drugim duńskim bohaterem, który odwiedza zamek Kronborg w Danii, jest Holger Duńczyk, jeden z dwunastu rycerzy Karola Wielkiego. Holger jest śpiącym bohaterem, o którym mówi się, że śpi pod ziemią do godziny największego niebezpieczeństwa w Danii, kiedy to powstanie i będzie walczył w jego obronie.

Informacje praktyczne

Będąc w zamku Kronborg (Elsinore), odszukajcie strzałki po prawej stronie posągu Holgera i podążajcie dalej ścieżką przez podziemne skrzydła. Prowadzą do całkowitej ciemności (użyjcie latarek w telefonach) do obszarów magazynowych pod zamkiem. Wyjdziecie stąd obok wejścia przy fosie.

Na trawie między fosą a żółtymi budynkami po południowo-zachodniej stronie zamku znajduje się bardzo duża mapa wybrzeża. Pokazuje linię brzegową od Kopenhagi do Helsingoru i linię brzegową Szwecji wzdłuż Helsingoru. 

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Helsingør, 3000
Dania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.