Zamek Houska

W drugiej połowie XIII wieku powstał tajemniczy gotycki zamek, zwany zamkiem Houska. Nie znajdował się w pobliżu żadnej wody, nie był strategicznie ważny i nie wydawało się, żeby ktoś w nim mieszkał. Dlaczego więc zbudowano tę fortecę? Zgodnie z lokalną legendą miała ona złapać w pułapkę demony.

Podobno na chropowatej czeskiej górze otworzyła się brama do piekła. Zamek został zbudowany wokół portalu, a kaplica została umieszczona bezpośrednio nad otworem, aby powstrzymać złe potwory przed wydostaniem się z podziemnego świata i wtargnięciem do królestwa ludzi.

Podobno rzekoma brama do piekła była tak głęboka, że nikt nie widział jej dna, a ci, którzy próbowali do niej wejść, spotykali demoniczne hybrydy ludzi i zwierząt. Ludzie twierdzą, że samochody odpalają w pobliżu zamku, a dziwne krwawiące bestie wciąż przemierzają teren po zmroku.

W rzeczywistości zamek Houska został zbudowany jako centrum administracyjne, które nadzorowało zarządzanie majątkami królewskimi.Ale w jego przeszłości wciąż jednak można znaleźć kilka prawdziwych, ludzkich demonów. Naziści okupowali fortecę podczas II wojny światowej, a wiele mitów obfituje w ich domniemane okultystyczne zaangażowanie.

Możliwe jest zwiedzanie tajemniczego zamku i przekonanie się samemu, czy jest on nawiedzony. Można tu zobaczyć stary salon rycerski, kaplicę, która rzekomo pokrywa bramę do piekła, oraz podziwiać stare freski i malowidła zdobiące ściany budynku.

Jak dojechać do zamku Houska

Trudno się tu dostać komunikacją miejską, ponieważ zamek Houska znajduje się prawie 50 kilometrów na północ od Pragi, a autobus nie kursuje zbyt często. Najlepiej jest wynająć samochód i nim tutaj przyjechać. U podnóża zamku znajduje się parking, później czeka nas jeszcze mała wspinaczka po jego terenach.

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Houska 1
Blatce
Czechy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.