Zamek Guedelon

Na odległej leśnej polanie w Burgundii we Francji powoli buduje się zamek Guedelon rodem z XIII wieku, wykorzystując jedynie narzędzia, techniki i materiały, które były dostępne dla budowniczych w tamtych czasach.

Projekt Guédelon rozpoczął się w 1997 roku w miejscu, które zostało wybrane, ponieważ znajdowało się ono w pobliżu opuszczonego kamieniołomu, stawu z wodą oraz w lasu, który mógłby zapewnić drewno. Całe to przedsięwzięcie jest eksperymentalnym archeologicznym przedsięwzięciem, które próbuje odkryć, jak wyglądała budowa zamku przed wiekami, nie poprzez odnajdywanie starych artefaktów, ale poprzez doświadczanie go w czasie rzeczywistym. Wiązana lina służy do wykonywania pomiarów, kamień jest niedoskonale wycięty, a skała jest ręcznie rzeźbiona.

Do projektu zamku Guedelon dołączono nawet dokładną historyjkę wsteczną, która informuje o projekcie i konstrukcji. Zgodnie z historią, zamek buduje Guilbert Courtenay, zwany Guilbert de Guédelon, niski rangą szlachcic, który konstruuje nowy dom, aby zareklamować swoje bogactwo i status. Ta rozbudowana opowiadanie, które zostało rozpoczęte w fikcyjnym 1229 roku, pomaga twórcom spekulować, jakie dokładnie udogodnienia może mieć przestrzeń.

Projekt jest w toku i oczekuje się, że zostanie ukończony w 2020 roku. Można go odwiedzać i robi to około 300 000 turystów rocznie. Nie tylko wielu członków projektu nosi strój z minionej epoki, ale jest też średniowieczna restauracja.

Zamek Guedelon we Francji może wydawać się nieco kiczowaty, ale metody jego tworzenia są naprawdę hardkorowe.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

D955
Treigny, 89520
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.