Zamek Château d'Abbadie

Antoine Thomson d'Abbadie d’Arrast był XIX-wiecznym człowiekiem renesansu - między innymi astronomem, językoznawcą, odkrywcą, antropologiem i politykiem. Szlachcic urodzony przez irlandzką matkę i baskijskiego ojca, posiadał ziemię z widokiem na Ocean Atlantycki i postanowił zbudować tam zamek, odpowiadający jego eklektycznym zainteresowaniom.

Neogotycki zamek Abbadia został zbudowany w latach 1864 - 1879 według planów słynnego architekta Eugène Viollet-le-Duc, znanego z renowacji średniowiecznych zabytków, takich jak katedra Notre-Dame. Zamek składa się z trzech skrzydeł poświęconych różnym czynnościom.

Najbardziej godna uwagi jest ogromna biblioteka naukowa i obserwatorium, wyposażone w unikalny teleskop południkowy do badania położenia gwiazd. W pozostałych skrzydłach znajdują się mieszkania dla d'Abbadie i jego żony oraz kaplica dla szlachetnej pary i rolników z pobliskich ziem.

Niemal każda część zamku Abbadia we Francji jest ozdobiona gargulcami, zwierzętami, symbolami i napisami w różnych językach związanych z życiem i pracą właściciela. Korytarz jest szczególnie imponujący dzięki obrazom inspirowanym długimi podróżami d'Abbadie do Etiopii. Każdy pokój ma inny motyw wielokulturowy i jest mocno ozdobiony mozaikami, orientalnymi wzorami lub średniowiecznymi meblami, zgodnie z daną kulturą.

Obecnie Zamek Abbadia jest wpisana na listę dziedzictwa narodowego (Monument Historyique) i jest własnością Francuskiej Akademii Nauk.

Informacje praktyczne

Wnętrze zamku można zwiedzać tylko podczas wycieczek z przewodnikiem. Są one w języku francuskim, ale informacje na piśmie mogą być dostarczone w języku angielskim i hiszpańskim. Zamek jest dość delikatny, a liczba odwiedzających dziennie jest ograniczona do 500, tak więc wizytę trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

9021B Route de la Corniche
Hendaye
Francja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.