Współrzędne geograficzne:
5°6'11"N, 1°14'32"W

Zamek Cape Coast Castle

Kiedy prezydent Barack Obama odwiedził zamek Cape Coast Castle w Ghanie w lipcu 2009 roku zauważył, że "przypomina on nam o zdolności ludzi do popełnienia wielkiego zła".

Zamek w Cape Coast w Ghanie (niegdyś znanej jako Złote Brzegi Afryki Zachodniej) był jednym z około 40 "zamków niewolników", które służyły jako więzienia i miejsca wsiadania niewolników w drodze do Ameryki (Karaiby, Ameryka Południowa i USA). Tysiące zniewolonych Afrykanów z regionów bliskich i dalekich, czasem setek mil stąd, zabierano do tych zamków, aby sprzedać je statkom niewolniczym.

Jedną z najbardziej znanych części zamku Cape Coast, którą można dziś odwiedzić, są tzw. "Drzwi bez powrotu", które wyprowadzały niewolników z zamku na statki wyruszające na zachód. Ich podróże statkiem mogły trwać kilka miesięcy, a około 15 procent niewolników ginęło na pokładzie. Około 12 milionów niewolników zostało wysłanych z Afryki, z których miliony zmarły w tym procesie. Zamek Cape Coast Castle w Ghanie był stacją drogową w największej i najciemniejszej w historii przymusowej migracji ludzi.

Historia zamku Cape Coast Castle, który można by również nazwać fortem, jest skomplikowana i kontrowersyjna. Miejsce przechodziło z rąk do rąk, gdy handel niewolnikami stał się większy i bardziej dochodowy w latach XVII i XVIII wieku. Pierwszy obiekt został zbudowany przez Szwedzką Kompanię Afrykańską (Swedish Africa Company / Svenska Afrikanska Kompaniet), której oficerowie nawiązali dobre relacje z lokalnymi wodzami. W 1650 roku Szwed Hendrik Caerloff sfinalizował zgodę króla Fetu na budowę fortu, a w 1653 roku wzniesiono tu fort o nazwie Carlusborg.

Zamek został przejęty przez duńską spółkę West India w 1657 roku, po czym przejmowany był wielokrotnie między duńską, holenderską i szwedzką konkurencją w rozwijającej się gospodarce niewolniczej. Kiedy król Fetu zmarł w 1663 roku, Holendrzy przejęli kontrolę nad fortem tuż przed tym, zanim Brytyjczycy wpadli do środka, w 1664 roku.

Brytyjczycy przemianowali go na Cape Coast Castle i udało im się utrzymać jego posiadanie, chociaż wielokrotnie próbowano go odbić. Na przykład w 1757 roku atak Francuzów poważnie uszkodził fort, prowadząc do całkowitej jego przebudowy. Dziesiątki tysięcy cegieł i płytek zostały przywiezione z Anglii w 1797 roku w celu odbudowy, która miała również na celu zwiększenie zdolności zamku do przechowywania niewolników i obrony.

Odwiedzając dziś zamek Cape Coast Castle, główną atrakcję turystyczną spokojnego i wietrznego nadmorskiego miasteczka Cape Coast, możemy zwiedzić cały rozległy budynek, od murów obronnych wyłożonych armatami aż po lochy. Te lochy, zwane przez Brytyjczyków "niewolniczymi dziurami" (slave holes), w zasadzie nie miały wentylacji ani okien, z 200 niewolnikami, rozdzielonymi według płci, stłoczonymi w jednym pokoju, a podłoga pokryta była ludzkimi odchodami. Choroby takie jak malaria i żółta gorączka były powszechne w tak nieszczęsnych warunkach.

W zamkowych lochach jednocześnie przebywało nawet 1500 niewolników (z których dwie trzecie stanowili mężczyźni). Kiedy dziś spacerujemy po lochach, przerażające jest wyobrażenie sobie rzeczywistości tego, co wydarzyło się w duszących przestrzeniach ponad dwa wieki temu. Chwilę później wyjdziemy z lochów i będziemy wędrować po kościele lub spacerować długimi korytarzami prowadzącymi do kwater oficerów z przyjemnym widokiem na morze - oni nie mogli tego zrobić.

Brytyjczycy oficjalnie ogłosili handel niewolnikami nielegalnym w 1807 roku, Chociaż Zamek Cape Coast Castle pozostał ich główną siedzibą na Gold Coast do 1877 roku. Brytyjski Departament Robót Publicznych odnowił jeszcze obiekt w 1920 roku i zachował prawo własności aż do uzyskania niepodległości przez Ghanę w 1957 roku. Od tego momentu zamek jest pod zarządem Departamentu Muzeów i Zabytków Ghany.

Chociaż pozostałości dawnych zamków niewolników istnieją wzdłuż byłego Złotego Wybrzeża, Zamek Cape Coast Castle w Ghanie jest jednym z najlepiej odrestaurowanych i bardziej znanych. Warto go odwiedzić, aby przypomnieć każdemu z nas o wielu zakątkach świata zaangażowanych w dawny handel niewolnikami - i przypomnieć, że istnieje jeszcze wiele innych takich zakątków.

Jak tu dojechać?

Do Zamku Cape Coast Castle w Ghanie można dojechać samochodem lub autobusem z Akry, stolicy Ghany. Czas podróży prawdopodobnie wyniesie od trzech do czterech godzin.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Cape Coast
Ghana
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.