Zamek Bory w Szekesfehervar

Zamek Bory w Szekesfehervar to jeden z dwóch zamków na Węgrzech, które zostały zbudowane własnoręcznie przez ich właścicieli (drugi to o wiele bardziej rozpadający się Tarodi Var). Zamek Bory był dziełem węgierskiego rzeźbiarza i architekta, który nazywał się Jeno Bory. Bory zbudował zamek w latach 1923-1959 z pomocą zaledwie dwóch pomocników.

Po co Jeno Bory trudził się aż tyle czasu? Jakże by inaczej, z miłości! Był to dar dla jego żony, Ilony Komocsin.  Artysta pozyskiwał niezbędne pieniądze głównie ze sprzedaży swoich dzieł, głównie rzeźb i obrazów.

W zamku Bory w Szekesfehervar znajduje się dużo różnych niesamowicie połączonych stylów architektonicznych: od szkockich, poprzez romańskie do gotyckich. Możemy tu swobodnie wspiąć się na wieże czy przespacerować się wśród rzeźb ogrodowych, które zostały stworzone przez Jeno Bory. Wewnątrz znajduje się kilka galerii z obrazami Bory'ego, na wielu z nich znajduje się jego ukochana żona.

Zamek Bory w Szekesfehervar, Węgry jest w dobrej kondycji, głównie ze względu na opiekującą się nim rodzinę twórcy. Turyści mogą węgierski zamek odwiedzać przez cały rok od 09:00 do 17:00.

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Máriavölgy 54
Székesfehérvár, 8000
Węgry
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.