Dzwonnica Kalyazin

Od 1939 roku zalana dzwonnica Kalyazin w pobliżu małego rosyjskiego miasteczka Kalyazin, na wyspie i jeziorze sztucznie stworzonym przez człowieka, odegrała rolę punktu nawigacyjnego marynarki wojennej, świetnego miejsca do pływania oraz atrakcji turystycznej. I choć wciąż jest to solidny budynek odwiedzany przez turystów, a czasem też zdarzają się tu obrzędy prawosławne, wieża jest ostatnią pozostałością klasztoru sprzed setek lat, nagle wymazanego przez powstanie ZSRR Józefa Stalina.

Pod wodami zbiornika Uglich leżą dwa klasztory, zbudowane w XV i XVI wieku. Kiedy Stalin zabrał się pod koniec lat trzydziestych za modernizację Związku Radzieckiego, na rzece Górna Wołga zbudowano tamę, zalewając obszar ponad 250 kilometrów kwadratowych.

Przy średniej głębokości 5 metrów, a w niektórych miejscach nawet 23 metrów, większość budynków na tym obszarze została zniszczona lub zalana wodą. Jednak jedna część katedry świętego Mikołaja, a dokładnie dzwonnica, wciąż wznosi się nad sztucznym jeziorem.

Wnętrze wieży jest puste, gdyż zanim zalano ten obszar ogołocono klasztor ze wszystkiego, co cenne, jednak dzwonnica Kalyazin w Rosji wciąż przyciąga turystów. Na zewnątrz znajduje się niewielka przystań dla łodzi i jest to miejsce, do którego pływacy mogą udać się z brzegu. Choć pierwotnie była to wieża, obecnie jej brzegi zostały nieco wypełnione i wzmocnione, aby nadać jej bardziej wyspiarski charakter.

Pobliskie miasteczko posiada także duży radioteleskop, tworząc ciekawe zestawienie współczesnej nauki ze średniowieczną religią.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Kalyazin
Rosja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.