Zakazane Miasto w Dongcheng Qu, Chiny

Zakazane Miasto to prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w całych Chinach, ta słynna na całym świecie ikona i współczesny magnes turystyczny była niegdyś ekskluzywną posiadłością klasy rządzącej Chinami.

Oddzielone na wewnętrzny i zewnętrzny dziedziniec Zakazane Miasto w Chinach tworzy prostokąt o długości i szerokości kilku tysięcy stóp, z fosą otaczającą wszystkie cztery boki. Ogromna posiadłość zawiera pięć głównych bram i liczne sale, duże i małe, każda o wspaniałych nazwach, takich jak „Brama Boskiej Mocy” i „Sala Chwały Literackiej”. Budowa rozpoczęła się w 1402 roku i trwała 16 lat, zatrudniając ponad milion pracowników. Zakazane Miasto w Dongcheng Qu służyło jako siedziba dynastii Ming od 1420 do 1644 roku, kiedy to do 1912 roku rządziła tu dynastia Qing.

Po abdykacji cesarza Puyi z dynastii Qing w 1912 roku Zakazane Miasto przeszło kilka burzliwych okresów, w tym "ewakuację" (niektórzy powiedzieliby, że kradzież) licznych artefaktów do Tajwanu w 1948 roku przez uciekającego Chian Kai-sheka z Guomindangu. W 1987 roku miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dziś cały kompleks jest częścią Muzeum Pałacowego, którego kolekcja obejmuje ponad dziesięć tysięcy starożytnych elementów, wśród innych artefaktów i bezcennych dzieł sztuki chińskiej. Oprócz elementów znajdujących się w środku, zwiedzający mogą podziwiać niesamowitą architekturę cesarską, a także mieszankę wpływów religijnych, w tym taoizm, szamanizm mandżurski i buddyzm tybetański.

Jako bez wątpienia jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych i podróżniczych w Chinach, Zakazane Miasto to jedyny w swoim rodzaju pomnik jednego z najbardziej bogatych kulturowo okresów w historii Azji.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Dongcheng Qu
Chiny
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.