Wysypisko śmieci La Chureca

Zlokalizowane w Nikaragui wysypisko komunalne znane jako La Chureca (w slangu "miejskie wysypisko") jest ogromnym otwartym śmietnikiem, które przyciągnęło społeczność bardzo zubożałych obywateli, którzy przybyli tu, aby zarobić na życie i po prostu już tu zostali.

Położone na czterech milach kwadratowych ziemi w Managui w Nikaragui ogromne wysypisko śmieci La Chureca powstało wkrótce po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło większość miasta na początku lat siedemdziesiątych. Gruz i odpady zostały przywiezione na miejsce, tworząc obecnie największe wysypisko w Ameryce Środkowej. Niedługo po jego utworzeniu zubożali mieszkańcy pobliskich terenów zaczęli przybywać na wysypisko śmieci, aby zobaczyć, jakie skrawki lub kosztowności mogą przesiać ze szczątków. Wraz ze wzrostem składowiska wzrosła liczba "poszukiwaczy".

Podczas gdy większość pracowników zgłaszających się na wysypisko po prostu przybywało jednego dnia, a potem odchodziło po jego zakończeniu, niektórzy zostawali, wkrótce rozwijając się w stałą społeczność. Niektórzy stworzyli prowizoryczne budy ze śmieci, podczas gdy inni budują tu większe domy wraz z płotami i ogrodami.

Grupa stałych mieszkańców ostatecznie wzrosła do ponad tysiąca osób, którzy codziennie zapuszczają się do morza śmieci, szukając cennych kawałków metalu lub plastiku do sprzedaży lub wykorzystania ich w swoich konstrukcjach, lub po prostu szukając jedzenia.

W pewnym momencie w populacji "Churequeros", jak znani są mieszkańcy wysypiska śmieci La Chureca, było prawie 50% osób poniżej osiemnastego roku życia, a ludzie żyli w obliczu ciągłego zagrożenia chorobami, dzikimi zwierzętami, truciznami i wieloma innymi okropnymi problemami. Ostatnie lata przyniosły pewną poprawę dzięki stworzeniu zakładu przetwarzania i recyklingu, który obecnie zatrudnia i żywi setki osób mieszkających na tym terenie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

La Chureca
Managua
Nikaragua
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.