Współrzędne geograficzne:
36°12'8"N, 129°22'11"E

Wyspy Dokdo / Takeshima (Skały Liancourt)

Znana w Korei jako Dokdo (Wyspa Samotności), a w Japonii jako Takeshima (Wyspa Bambusowa), grupa spornych wysepek na Morzu Japońskim (Morze Wschodnie) administrowanych przez Koreę Południową jest znane są w innych krajach jako Skały Liancourt. Wysepki są w dużej mierze niezdatne do zamieszkania, ponieważ są w większości skaliste, a ich łączna powierzchnia wynosi zaledwie 0,18 kilometra kwadratowego. Niby nic specjalnego, ale kiedy Japonia opanowała te wyspy, wywołany przez to przypływ gniewu spowodował, że matka i syn odcięli sobie palce, a jeden mężczyzna podpalił się.

Wyspy Takeshima (Skały Liancourt) prawdopodobnie były już podbite przez Koreę w VI wieku, ale Japonia twierdzi, że była to inna wyspa, a nawet wymyślona i nieistniejąca. Korea formalnie zdobyła skały na początku XX wieku, a Japonia zrobiła to samo pięć lat później. Skały były znane pod różnymi nazwami przez lata, co dodatkowo zaciemniło kwestię suwerenności. Angielska nazwa pochodzi od Le Liancourt, francuskiego statku wielorybniczego, który prawie rozbił się na wyspie w 1849 roku. Chociaż małe wyspy mogą wydawać się nieistotne, własność jest kluczowa dla przejęcia granicy morskiej oraz towarzyszących jej praw do połowów i zasobów.

Obecnie na wyspie Dokdo mieszka tylko dwóch stałych mieszkańców, Koreańczycy Kim Seong Do, rybak łowiący ośmiornice i żona Kim Shin Yeol. Pomaga im też różny personel pomocniczy, w tym 37 policjantów i trzech latarników. Wyspa przez wiele lat była niedostępna dla turystów, ale teraz każdego roku odwiedza ją ponad 100 000 turystów. W 2005 roku odbył się nawet na wyspach Liancourt ślub.

22 lutego 2005 roku japońska prefektura Shimane ogłosiła "Dzień Takeshima" z okazji 100-lecia aneksji wyspy Dokdo. Takie działanie wywołało furię w Korei, gdzie pamięć o brutalnej japońskiej okupacji wciąż trwa. Oprócz wspomnianego wyżej samookaleczenia i podpalenia Koreańczycy protestowali, zabijając bażanty przed ambasadą Japonii.

Prawdopodobnie problem nie zostanie wkrótce rozwiązany, ale Korea Południowa może liczyć na wsparcie z nieoczekiwanego źródła. W rzadkim i nieoczekiwanym posunięciu rywalizująca Korea Północna poparła roszczenia Korei Południowej do wysp Dokdo / Takeshima (Skały Liancourt).

Informacje praktyczne

Najbliższy ląd to koreańska wyspa Ulleung-do, znajdująca się w odległości 87 kilometrów od wyspy Dokdo / Takeshima. Najbliższym stałym lądem jest Korea Południowa, 217 kilometrów na zachód. Japonia znajduje się 250 kilometrów na południe.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

East Sea
Pohang-si, 791-920
Korea Południowa
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.