Współrzędne geograficzne:
33°38'29"S, 78°51'14"W

Wyspa Robinsona Crusoe

Dawniej znana jako Juan Fernandez po hiszpańskim kapitanie, który wylądował tu w XVI wieku, wyspa Robinsona Crusoe to największa wyspa w chilijskim archipelagu Juan Fernandez, która znajduje się około 650 kilometrów na zachód od Ameryki Południowej na południowym Pacyfiku.

To właśnie na tej wyspie marynarz Alexander Selkirk został uwięziony w 1704 roku i przez cztery lata i cztery miesiące żył tylko z muszkietem, prochem strzelniczym, nożem, Biblią i narzędziami stolarskimi, zanim został uratowany. Selkirk zainspirował Daniela Dafoe do napisania klasycznej powieści Robinson Crusoe, dla której wyspa została przemianowana przez rząd chilijski w 1966 roku.

Podczas gdy turyści w odwiedzają wyspę Robinsona Crusoe corocznie w setkach, jest tu niewielka grupa około 600 osób, które żyją tu przez cały rok w miejscowości o nazwie San Juan Bautista. Z lądowiskiem na wyspie, mieszkańcy byli w stanie zabrać ze sobą liczne telewizory i kilka pojazdów, choć utrzymują, w większości, wolny styl życia, który zależy od handlu kolczastym homarem.

Turyści odwiedzają wyspę ze względu na jej niezwykłe piękno - rafy koralowe, białe piaszczyste plaże, błękitną lagunę, palmy, tradycyjne kryte strzechą chaty, tropikalne owoce, obfite owoce morza, a także aby uczestniczyć w wielu zajęciach rekreacyjnych, które obejmują piesze wycieczki, jazdę konną, obserwację ptaków, snorkeling, wędkarstwo sportowe i nurkowanie. Nurkowanie z akwalungiem zyskuje na wyspie coraz większą popularność, ponieważ turyści mogą zwiedzać wrak niemieckiego lekkiego krążownika SMS Drezno, który został zatopiony w trakcie bitwy podczas I wojny światowej.

Wyspa Robinsona Crusoe w Chile na Pacyfiku i dwie inne pobliskie wyspy, które są domem dla jednego z najbardziej endemicznych ekosystemów na świecie, uznano za mające największe naukowe znaczenie od ponad trzech dekad. Nazwana przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery w 1977 roku, wyspa jest domem Pingwina Magellana, wyjątkowej foki i krytycznie zagrożonego czerwonego kolibra słynącego z czarnego dzioba.

Trafiona przez tsunami w lutym 2010 roku po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Chile, znaczna część wioski na wyspie Robinsona Crusoe została zniszczona, a pięć osób zginęło.

Wyspa Robinsona Crusoe - jak się tu dostać?

W sezonie wakacyjnym małe samoloty z maksymalnie dziesięcioma pasażerami codziennie opuszczają lotniska Los Cerrillos i Tobalaba w Santiago. Po przybyciu do La Punta po dwóch i pół godzinie, goście będą musieli wybrać się na wycieczkę łodzią na wyspę Robinsona Crusoe. Weźcie ze sobą gotówkę, ponieważ na wyspie nie ma bankomatów.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Juan Fernández
Chile
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.