Wyspa Helgoland

Brytyjczycy zamienili tę maleńką wyspę o wielkości kilometra kwadratowego przy wybrzeżu Niemiec na Zanzibar w 1890 roku. Ponad pięćdziesiąt lat później próbowali wymazać ją z mapy jedną z największych nie-nuklearnych eksplozji na świecie.

Skromna niemiecka wyspa Helgoland, wraz z nisko położonym sąsiadem, Düne, jest dziś spokojnym miejscem turystycznym i obserwatorium ptaków, popularnym wśród wycieczkowiczów z powodu piaszczystych plaż i czystego powietrza. Położona 29 mil od wybrzeża Morza Północnego Niemiec, czuwa nad dwom największymi portami w kraju: Hamburgiem i Bremerhaven. Ale w przeszłości ta strategiczna wyspa była sprzedawana między imperiami i prawie całkowicie zniszczona.

Duńczycy byli właścicielami wyspy w latach 1714-1814, zanim zrezygnowali z jej kontroli na rzecz Brytyjczyków. Następnie wyspa była odległym brytyjskim kurortem nadmorskim do 1890 roku, kiedy to Imperium Niemiec zaproponowało jej zamianę na afrykańską wyspę Zanzibar. Pomimo, że były prawie 1000 razy większy, Zanzibar był dla Niemców strategicznie mniej ważny niż Helgoland, który był małą brytyjską wyspą, która kontrolowała ważne szlaki transportowe. Brytyjczycy zaakceptowali wymianę, konsolidując w ten sposób własną kontrolę nad Afryką Wschodnią. Niemcy szybko zmilitaryzowali dawny kurort nadmorski i stał się on kluczową bazą morską.

W Helgoland odbyła się jedna z pierwszych morskich wojen I wojny światowej, a mieszkańcy zostali ewakuowani na stały ląd. Podczas II wojny światowej hitlerowcy umocnili wyspę i zbudowali tu bazę okrętów podwodnych. W kwietniu 1945 roku Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne zrzuciły około 7000 bomb na malutką wyspiarską fortecę, przez co nie nadawała się już do zamieszkania.

Po wojnie wyspa ponownie znalazła się pod kontrolą brytyjską. Była wykorzystywana do ćwiczeń bombowych, zanim w 1947 roku zostało tu zdetonowane 7385 ton materiałów wybuchowych. Było to potrzebne, aby pozbyć się tysięcy niewybuchów i zostało nazwane jedną z największych nie-nuklearnych eksplozji w historii.

W 1952 roku nieco wyszczerbiony Heligoland powrócił do Niemiec, a dawni mieszkańcy wrócili, by zrekonstruować swoją małą ojczyznę, która przetrwała wbrew wszelkim przeciwnościom, choć w nieco innej formie.

Jak dostać się na wyspę Helgoland

Promy do Helgoland kursują z Bremerhafen, Büsum, Cuxhaven, Hamburg, Wedel oraz wysp Sylt i Amrum. Przepłynięcie trasy trwa od jednej do czterech godzin.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

2 Am Südstrand
Heligoland
Niemcy
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.