Wydmy Kelso Dunes

Kiedy suche wiatry i brutalne promienie słoneczne wysuszają roślinność, która stabilizuje Wydmy Kelso, piasek zaczyna śpiewać.

Jako pięćdziesiąt kilometrów kwadratowych kwarcu i skalenia, Wydmy Kelso są największą pustynią tego typu w Mojave. Z wydmami wznoszącymi się na wysokość 200 metrów, ruchome, śpiewające wydmy są częścią znacznie większego systemu pustyń piaskowych, z których wiele jest chronionych przez Rezerwat Narodowy Mojave.

Aby zachęcić piaski do śpiewania ich pieśni, odwiedzający wspinają się na czubki grzbietów i przesuwają się powoli po wydmach - tworzy to niską, dudniąca "pieśń", którą można nie tylko usłyszeć, ale można ją również odczuć w wibracjach przez ciągle zmieniającą się ziemię.

Zjawisko to zostało odkryte w kilku kolejnych wydmach na całym świecie, w tym w wydmach Eureka w Kalifornii, Sand Mountain w Fallon, Nevada i w wydmach na pustyni Badain Jaran.

Bez względu na to, dokąd się wybieracie, aby usłyszeć śpiewające piaski, odwiedźcie pustynie, kiedy wszystko jest jak najbardziej suche - im suchszy klimat, tym lepszy efekt.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

San Bernardino, Kalifornia
Stany Zjednoczone
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.