Mount Pico

Najwyższy punkt na wyspie Pico na Azorach, Mount Pico, to stratowulkan, który osiąga wysokość prawie 2500 metrów nad poziomem morza. Wysokość ponad dwukrotnie większa niż jakikolwiek inny szczyt na Azorach sprawia, że jest to nie tylko najwyższy punkt na wyspie, ale także w całej Portugalii i Grzbiecie Śródatlantyckim.

W miesiącach zimowych szczyt Pico jest często jedynym miejscem na Azorach pokrytym śniegiem. Kiedy tak nie jest, Pico Alto, okrągły krater o średnicy około 490 metów i głębokości prawie 30 metów, jest wyraźnie widoczny.

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w grudniu 1720 roku. Co dziwne, erupcje na Pico zwykle pochodzą z otworów wentylacyjnych na jego bokach, a nie z krateru na szczycie. Erupcja w 1562 roku, która trwała ponad dwa lata, spowodowała, że lawa spłynęła aż do morza.

Odwiedzający mogą wędrować szlakami w górę i dotrzeć na szczyt w około dwie do czterech godzin. Przez pierwsze 1500 metrów góra pokryta jest gęstymi lasami. W tym momencie drzewa ustępują krzakom na kolejne 450 metrów. Sam szczyt składa się z kamienia i nagiej lawy.

Droga na sam szczyt polecana jest tylko doświadczonym wspinaczom, szczególnie w miesiącach zimowych. Silne wiatry i zła pogoda często pojawiają się na górze Pico bez ostrzeżenia. Tym, którzy dotrą na szczyt, wulkan oferuje wspaniałe widoki na kilka okolicznych wysp.

Informacje dodatkowe

Postarajcie się zostać na szczycie na noc lub rozpocząć (z przewodnikiem) wycieczkę tuż po północy, aby móc podziwiać przepiękny wschód słońca. Załóżcie odpowiednie obuwie i odzież wodo-oraz wiatroodporną. Pogoda może się szybko zmieniać, a temperatura może spaść (nawet jeśli nie ma już śniegu). Weźcie ze sobą rękawiczki, aby chronić dłonie przed zimnem i urazami w przypadku poślizgnięcia się.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Mount Pico
Pico, 9930
Portugalia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.