Forteca Wrights Hill Fortress

Zbudowana na początku lat czterdziestych Forteca Wrights Fortress Hill to okrągły system artylerii składający się głównie z długich podziemnych tuneli, które zostały faktycznie wykorzystane do stworzenia dźwięku krasnoludzkich kopalń Śródziemia.

Ukończony w ostatnich latach II wojny światowej, fort miał mieć trzy duże działka umieszczone na części nadziemnej, chociaż tylko dwa były kiedykolwiek zainstalowane. Przysadzista okrągła podstawa nie wygląda zbyt okazale na powierzchni, jednak pod ziemią znajduje się labirynt ciasnych betonowych tuneli, przy czym niektóre z nich znajdują się nawet 15 metrów pod ziemią. Większość podziemia była wykorzystywana jako przestrzeń magazynowa lub biurowa, chociaż istniały tu również pomieszczenia z dużymi silnikami Diesla do zasilania.

Forteca nie doczekała się żadnych działań podczas wojny, ale oba potężne działa były używane w latach następujących po ustaniu działań wojennych. Testowe strzały wyrzucały pociski na terytorium Nowej Zelandii, tylko po to, by pokazać, że nie zostały zainstalowane za darmo.

Tak się jednak stało, gdyż działa zostały zezłomowane w 1960 roku, a pozostałe ich części zostały sprzedane dla Japończyków. Fort wkrótce potem został opuszczony.

Obecnie twierdza została przywrócona przez społeczeństwo konserwatorskie i oficjalnie nazwana zabytkiem. W niektóre święta ponad 600 metrów tuneli zostaje udostępnione zwiedzającym. Forteca Wrights Hill Fortress w Nowej Zelandii jest również często wykorzystywana do tworzenia produkcji filmowych. Tunele znajdujące się pod podstawą zostały użyte jako paleta dźwiękowa dla kopalnii Morii w Drużynie Pierścienia Petera Jacksona.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

50 Wrights Hill Rd
Wellington, 6012
Nowa Zelandia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.