Woskowe Palmy w dolinie Valle de Cocora

W zielonej dolinie Valle de Cocora rozciągają się ogromne, smukłe drzewa. Woskowe palmy, które osiągają nawet 60 metrów wysokości, są najwyższym rodzajem palmy na świecie, a także najwyższym odnotowanym gatunkiem roślin jednoliściennych.

Dolina Cocora, która na najniższym poziomie wciąż znajduje się około 1800 metrów nad poziomem morza, jest głównym miejscem do znalezienia tych dziwnie wyglądających drzew. Wosk palmowy Quindío (Ceroxylon quindiuense) kwitnie tylko na dużych wysokościach. Jest to także doskonały dom dla zagrożonych ptaków, takich jak papuga żółta.

Ze swoimi wąskimi pniami zwieńczonymi kępami liści przypominającymi z daleka kępki zieleni, woskowe palmy w dolinie Valle de Cocora w Kolumbii wyglądają jak kapryśne drzewa z opowiadań Theodora Seussa Geisela. Niestety, tych fantastycznych drzew jest na świecie coraz mniej.

Palmom woskowym zagrażają niestety nie tylko nadmierne zbiory, ale także choroby. W przeszłości tłumy katolików wyrywały liście z młodych drzew, aby używać ich w Niedzielę Palmową, co uszkadzało, a nawet zabijało młode palmy. Drzewa w dolinie Cocora w Kolumbii ścinano też, gdyż z ich woskowych pni robiło się świece.

Próbując uratować to woskowe palmy, rząd ogłosił je oficjalnym drzewem Kolumbii i przekształcił dolinę w rezerwat przyrody. Palmy i ich bujna domena są teraz prawnie chronione. Oby zwiększona ochrona i egzekwowanie prawa zapobiegły ich śmierci.

Informacje praktyczne

Dolina Cocora jest częścią Narodowego Parku Przyrody Los Nevados i dlatego podlega specjalnej ochronie na mocy prawa w Kolumbii.

Najlepszym sposobem na dotarcie do doliny jest wynajęcie Jeep'a z Salento, miasta położonego najbliżej doliny. Dostęp do doliny jest łatwy i dojazd nie powinien sprawiać trudności.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Vía al Valle del Cocora
Salento
Kolumbia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.