Strefa Zakazana Woomera

Największa na świecie baza wojsk lądowych znajduje się w Australii Południowej, gdzie została założona w 1947 roku. I to nie na rozkaz australijskiej armii, lecz brytyjskiej. Bomby atomowe, pociski balistyczne i wzmacniacze do satelitów były tu testowane od jej otwarcia.

Widząc, do czego Niemcy zdolni byli w czasie II wojny światowej, Wielka Brytania zdecydowała, że potrzebne jest miejsce do przeprowadzenia własnych testów rakietowych. Ten rozległy, oddalony teren w Woomera w Australii Południowej został wybrany właśnie jako takie miejsce.

Warto dodać, że nazwa miasta Woomera pochodzi od urządzenia, które pozwalało aborygenom rzucać włuczniami mocniej i szybciej.

Strefa Zakazana Woomera rozpościera się mniej więcej na powierzchni rozmiarów Luizjany (49 000 mil kwadratowych), a obszar ten jest nadal aktywny do testowania dronów, naziemnych systemów uzbrojenia i materiałów wybuchowych, jednak nie znajdziemy tu już spektakularnych pokazów świateł czy rozbryzgów gruzu, które kiedyśtu były. W tym roku amerykańskie i australijskie siły zbrojne z powodzeniem przetestowały tutaj hipersoniczny (bardzo szybki) szybowiec.

Jednak większość jałowej i płaskiej przestrzeni jest w dzisiejszych czasach dzierżawiona firmom wydobywczym lub pasterzom, którzy prowadzą ti bydło lub owce, a więc na tej dawnej linii rakietowej żyją ludzie (zazwyczaj testy mają na celu uniknięcie szczytowych okresów pasterskich i hodowlanych, takich jak wypasanie i strzyżenie owiec). Rancza są w okolicy od dziesięcioleci, niektóre nawet dłużej niż sama baza wojskowa Woomera. Schrony przeciwbombowe zostały zbudowane dla rodzin, które tu żyją, i są oni czasami czasowo ewakuowani podczas testów. Dzięki specjalnym pozwoleniom, kopalnie złota, żelaza i innych rodzajów metali były również dopuszczone do działania w zakazanej strefie.

Pasterze wciąż znajdują fragmenty rakiet, satelitów i balonów meteorologicznych z tych wczesnych testów. W hotelu William Creek znajdziemy zbiór wojskowych fragmentów znalezionych w okolicy.

Niedaleko znajduje się też wioska Woomera, która jest tradycyjną bramą do zakazanego obszaru testów i bazy wojskowej. Jest to jedyna część obiektu udostępniona turystom bez zezwoleń i posiadająca miejsca, w których można poznać historię tego regionu.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Dewrang Ave
Woomera
Australia
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.