Wolne Miasto Christiania

Wolne Miasto Christiania, lub po prostu Christiania, to dzielnica licząca zaledwie 850 mieszkańców w duńskiej stolicy Kopenhagi, która jest znana zarówno w kraju, jak i poza nim, jako wielki ból głowy dla kraju. Władze uznają Christianię za dużą, oddzielną gminę, ponieważ reguluje ją specjalna ustawa z 1989 roku.

Stworzona jako strefa wojskowa w 1971 roku, Christiania zawsze miała szczególny związek z prawem. Niemal natychmiast po jej założeniu Wolne Miasto Christiania stało się znane jako centrum handlu konopiami, co było tolerowane przez władze do 2004 roku. Nie jest to zaskakujące, ponieważ po tym, jak wojsko wyprowadziło się z tego obszaru, bezdomni wdarli się do pustych budynków, które były strzeżone tylko przez niewielką grupę strażników. Sam ruch nie był zorganizowany, ale niektórzy twierdzą, że przejęcie miasta przez bezdomnych mężczyzn, kobiety i dzieci było aktem protestu przeciwko rządowi duńskiemu w odpowiedzi na brak tanich mieszkań w mieście.

Od tamtej pory dzielnica Kopenhagi Christiania jest swego rodzaju hipisowskim miastem. Znajdziemy tu chociażby liczne centra medytacji i jogi oraz wiele więcej podobnych obiektów rekreacyjnych. To tutaj też występy daje bardzo znana grupa teatralna. Mieszkańcy Danii i Kopenhagi uważają całe wolne miasto jako udany eksperyment społeczny i miejsce wolności, w którym przedsiębiorcy są tak samo szanowani i cenieni jak narkomani, którzy szukają schronienia w okolicy z powodu trwających negocjacji dotyczących legalności nadużywania substancji halucynogennych.

Zasady panujące w Christianii, które rozwinęły się w gminie i które są poza wszelkimi interakcjami rządu duńskiego, zabraniają przemocy, broni palnej, noży, twardych narkotyków czy kradzieży. Podczas gdy narkotyki, takie jak kokaina i heroina, są zakazane w mieście, sprzedawcy sprzedają marihuanę z otwartych stoisk, na linii Pusher Street, głównej ulicy Wolnego Miasta Christiania.

Najlepiej jest dzielnicę odwiedzać w spokojniejszych porach roku, kiedy miejscowi mieszkańcy są bardziej zrelaksowani i chętnie rozmawiają z turystami. Dalej od Pusher Street znajdują się małe galerie sztuki i butiki.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Bådsmandsstræde 43,
1407 København K,
Kopenhaga, 1407
Dania
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.